birgün

9° AÇIK

SİYASET 01.02.2021 18:02

AKP'den Cemil Çiçek'in "AİHM'e uyulmalı" yorumuna cevap

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararına ilişkin Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek‘in karara uyulması gerektiği yönündeki açıklamaları sorulan Bülent Turan, Çiçek'in sözlerine doğrudan cevaplamaktan kaçındı.

AKP'den Cemil Çiçek'in "AİHM'e uyulmalı" yorumuna cevap

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek'in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararına uyulması gerektiği yönündeki değerlendirmesine yanıt verdi.

Turan, “Selahattin Demirtaş saz çalmasını, silahların gölgesinde adım atmasını benzer atraksiyonlarla siyasetçiymiş gibi algılanmasını asla bu millet yutmayacak" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

6-8 Ekim olaylarında bu milletin yüzlerce evladının canına mal olan çağrıyı yaptığını biliyorum. PKK’nın terörist başı anıtını dikeceğiz diye şov yaptığını, konuşma yaptığını biliyorum. Demirtaş’ın bu ülkeye nasıl bir kan maliyeti ödettiğini, demokrasimizin geriye gitmesine sebep olduğunu, o yüzden mahkeme kararlarını mahkemede tartışalım. Türkiye hukuk devletidir. AİHM açıklamasında ‘Demirtaş terörist, beraat etsin’ demiyor. Usule ait eleştiri var. Türkiye yargısı kendi kararını verecek

Siyasi Partiler Kanunu’na ilişkin soruya da Turan, “Siyasi Partiler gibi konular için komisyonumuz var, çalışma yapıyor. Son durumda diğer partilere götürürüz. Sürekli ‘hayır’ deneceğine, siz verin teklifi. Uyum yasaları çalışma nihayete erdi, yakın zamanda paylaşırız” diye konuştu.

Hayvan Hakları’na yönelik olarak ise Turan, “Hayvan Hakları epeydir gündemde. Tüm canlılar değer. Son aşamaya getirdik, kanun haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol