birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AKP’den CHP’ye bayram ziyareti: Sohbete ekonomik kriz damga vurdu

AKP heyetinin CHP’ye gerçekleştirdiği bayram ziyaretinde, ekonomi konusunda tartışma yaşandı. CHP’li Jale Nur Süllü’nün ekonomiye yönelik eleştirilerini ve üreticinin zor dönemde olduğu yönündeki değerlendirmelerini reddederek Türkiye’nin iyi durumda olduğunu savunan AKP’li Mustafa Yel, “Hem resmi rakamlar hem de gezdiğimizde gördüklerimiz çok şükür köylümüzün şu anda iyi bir dönem yaşadığını gösteriyor” dedi.

SİYASET 10.07.2022 22:37
AKP’den CHP’ye bayram ziyareti: Sohbete ekonomik kriz damga vurdu
Abone Ol google-news

Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşma programı kapsamında, AKP, DSP, Vatan Partisi ve HDP heyetleri CHP'yi ziyaret etti.

CHP'de heyetleri, Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ve Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Uygar Elitoğ ağırladı.

CHP'yi ilk olarak, Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı, MKYK üyesi, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel'in başkanlığındaki AKP heyeti ziyaret etti.

Bayramların ‘toplumsal olarak birleştirici günler olduğunu’ söyleyen Mustafa Yel, "Hem dini hem milli bayramlarımıza çok sahip çıkmamız gereken zamanlar. İnşallah bundan sonra da bu birleştirici gücümüzü milletçe 85 milyon olarak kutlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Jale Nur Süllü, ülkedeki ekonomik koşulların sıkıntılı olduğunu belirterek, çoğu yurttaşın kurban kesemediğini söyledi.

CHP'li Süllü'nün hayvan pazarlarını gezdiklerinde satıcıların hayvanlarını satamamaktan ve yüksek yem fiyatlarından şikayetçi olduklarını belirtmesi üzerine Mustafa Yel, kendisinin Tekirdağ'da hayvan pazarlarını gezdiğini, genelde besicilerin satışlardan memnun olduklarını dile getirdiklerini savundu.

Mustafa Yel'in esnafın, "Bu sene tam tersi keşke daha fazla olsaydı elimizde de daha çok satardık" dediğini aktarması üzerine Jale Nur Süllü, "Biliyorsunuz yem fiyatları çok arttı. Biz bir yıl önce gezerken 70 lira olan yem fiyatları şu anda 398 lira" dedi.

AKP’li Yel ise yem fiyatlarının bir yıl önce 70 lira olmadığını, çuval fiyatının 150 lira olduğunu belirterek, “süt fiyatlarına da bu yıl içinde 3 kez zam geldiğini, yem fiyatlarıyla süt fiyatları arısındaki dengeyi oluşturabilmek için Gıda Komitesi'nin toplantılarını devam ettirdiğini” anlattı.

Şu anda süt ve yem fiyatlarının tekrar gündemde olduğunu ifade eden Yel, "İnşallah yakın zamanda süt üreticimizi rahatlatıcı bir artış olabilir. Bu konuda daha önceki yıllarda olduğu gibi yine pandemi döneminin getirmiş olduğu zorluklar, Rusya-Ukrayna krizinin getirdiği zorluklara rağmen, güçlü Türkiye Cumhuriyeti her türlü zorluğun üstesinden gelmeye devam edecektir" diye konuştu.

akp-den-chp-ye-bayram-ziyareti-sohbete-ekonomik-kriz-damga-vurdu-1039263-1.

AKP’Lİ YEL: KÖYLÜMÜZ İYİ BİR DÖNEM YAŞIYOR

Jale Nur Süllü de "Her şeye sahibiz, yeter ki iyi yönetilerek güzel bir ülkede hep birlikte yaşayalım. Ama inanın damızlık hayvanlarını kesiyorlar, artık besiciliği bırakacaklarını söylüyor besiciler. Besici çok güç durumda, gerçi tüm çiftçiler güç durumda sadece besici demeyelim. Ama üretemezsek beslenemeyiz" ifadelerini kullandı.

AKP’li Mustafa Yel'in, "Hem resmi rakamlar hem de gezdiğimizde gördüklerimiz çok şükür köylümüzün şu anda iyi bir dönem yaşadığını gösteriyor" sözlerine Süllü, "Bizim gerçeklerimiz öyle değil ama" karşılığını verdi.

Sadece süt üretimi bakımından konuşmadığını dile getiren Yel ise buğday üretimi, ayçiçeği üretimi ve diğer tüm alanlarla ilgili maliyet artışının yaşandığını söyledi. Ama buna rağmen buğday fiyatlarında maliyet artışının çok üzerinde şu anda fiyat belirlediklerini öne süren Yel, "Girdi maliyetleri arttı ama tek taraflı baktığımız zaman doğru sonuca ulaşamayız. Mutlaka satış fiyatına da bakmamız lazım. Bakıyorum ben bölgemizde gezdiğimiz zaman Trakya tarım alanında merkez halinde olan bir bölge. Traktörlerimizin modernliğine bakıyorum, yerli ve milli traktörler kullanılmaya başlandı bir yandan" değerlendirmesini yaptı.

TÜM GERÇEKLERİ REDDETTİ

Jale Süllü'nün, "Traktörü nasıl kullanacaklar, mazot fiyatları o kadar yükseldi ki" demesi üzerine Mustafa Yel, "İnanın kullanıyorlar, belki CHP Genel Merkezi'nden farklı görünüyor ama gerçekler çok farklı" diye konuştu. Süllü de "Genel Merkez değil, alanda yaşadıklarımızı aktarıyorum. Belki genel merkezden çok fazla görünmüyor ama mazot fiyatlarından traktör çalıştıramıyorlar" dedi.

Bunun üzerine Yel, şunları söyledi:

"İnanın çalıştıramayan ben çiftçi tanımıyorum. Sizi ben Tekirdağ'a davet ediyorum. Bayram sonrası gelin bu çalıştıramayan, traktörü olan çiftçimize gidelim. Siz de gelin Tekirdağ'ımızın köylerinde beraber gezelim. Beraber görelim. Tek bir bakış açısı ile görmeyelim, objektif bir bakış açısı ile görelim. Gerçek Türkiye'yi hep beraber izleyelim görelim."

“TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİ” İDDİASI

Rusya-Ukrayna savaşından sonra dünyadaki krizin daha da derinleştiğini, buna rağmen Türkiye'nin “makro ekonomik dengeler açısından önemli atılımlar gerçekleştirdiğini” anlatan Yel, çalışanlara enflasyon rakamlarının üzerinde bir artış yapıldığını söyledi. Yel, "Dolayısıyla sorunlar yok değil, bütün dünyada var. İnsanoğlu olduğu sürece sorunlar olacaktır, önemli olan bu sorunları bir şekilde çözecek olan siyasi iradedir. Çok şükür Türkiye'de de siyasi irade son 20 yıldır hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

Yurttaşın alanda aktardıklarını dile getirdiklerini söyleyen CHP’li Süllü ise bayramda emeklilerin torunlarına bayram harçlığı veremediklerini vurguladı. Aslında bayramda bu tür konulara girmek istemediğini dile getiren Süllü, şunları dile getirdi:

"Artık bayramları bayram gibi yaşayacağımız, insanların ekonomik sıkıntılar çekmeyeceği, gerçekten hep birlikte üretip, hakça bölüşeceğimiz bir düzene geçmemiz gerekiyor. Sizler iktidar temsilcisi olduğunuz için bayram vesilesi ile bunları size iletmek isterim."

“İKRAMİYE UYGULAMASI, KILIÇDAROĞLU’NUN ZORLAMASIYLA HAYATA GEÇTİ”

Eskiye göre olumlu gelişmeler olduğunu ileri süren Yel, ilk kez bayram ikramiyesini kendilerinin uyguladığını söyledi. Bunun üzerine Süllü, ikramiye uygulamasının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun zorlaması ile hayata geçtiğini belirtti.

Muhalefetin taleplerini mutlaka dikkate aldıklarını ancak karar verici iradenin iktidar olduğunu ifade eden Yel ise emeklilerin daha rahat şartlarda yaşamasını sağlayacaklarını söyledi. Mustafa Yel, şöyle devam etti:

"Ancak geçmiş dönemlerle kıyasladığımız zaman tabii ki özellikle 38-40 yaşlarda emekli olanlar vardı. Sayın Genel Başkan Kemal Bey'in zamanında biliyoruz ki 39-40 yaşlarında emekli olan vatandaşlarımız vardı. Emeklilik sistemi özel bir bütçedir aslında. Bu havuza gelen para yetmediği için devamlı genel bütçeden hükümetler kaynak ayırmak zorundadır. Şu anda bütçemizin çok önemli bir kısmını yaklaşık 300 milyardan fazla kısmını sigorta sistemine ayırmak durumundayız, bunun en büyük nedeni de 38-40 yaşlarında zamanında emekli olup, şu anda hala emeklilik sistemi içinde, 25-30 yıldır çalışmadan, emeklilik sisteminin devam ettirilmesinden kaynaklanan zorunluluktan dolayı biz 300 milyar lira kadar rakamı zaten emeklilik sistemine ayırıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde baktığınız zaman çok genç yaşta emeklilik kabul edilmiyor."

Yel'in, emeklilikte geçmiş dönemin sıkıntıları nedeniyle bunların yaşandığını ve mutlaka çözeceklerini dile getirmesi üzerine Süllü, "20 yıldır iktidardasınız, 20 yıldır çözülmedi. Bize düşecek herhalde çözmek" dedi.

Mustafa Yel de bunun üzerine gelecek yıl haziran ayında seçimlerin yapılacağını hatırlatarak, “kararı milletin vereceğini” söyledi.

Bugün 17 partiyi ağırlayacaklarını belirten Süllü, şu temennileri ifade etti:

"İnşallah sorunların yaşanmadığı, ülkemizde hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, emeklilerimizin rahat nefes aldığı, torunlarına rahatlıkla harçlık verdiği, esnaflarımızın 'Yarın dükkanımı nasıl açarım?' diye endişelenmediği, çiftçimizin 'Nasıl kontağını çalıştırırım?' diye düşünmediği günlerde bayramları kutlamak dileğiyle ziyaretiniz için çok teşekkür ederim."

Mustafa Yel de "Biz zaten o günleri çoktan oluşturduk siz farkında değilsiniz Sayın Vekilim." dedi.

DSP, VATAN PARTİSİ VE HDP HEYETLERİ DE ZİYARET ETTİ

Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ve Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Uygar Elitoğ, partiler arası bayramlaşma kapsamında AKP heyetinin ardından DSP, Vatan Partisi ve HDP heyetlerini ağırladı.

DSP ve Vatan Partisi ziyareti sırasında bir erken seçimin gerekli olduğu vurgusu yapıldı, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nun başkanlığındaki HDP heyetinin ziyareti sırasında ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine görüş alış verişinde bulunuldu.

Bu sistemin "muhalefeti yok saydığını" dile getiren Katırcıoğlu, Meclis'in "bir ortak akıl üretme yeri" olması gerektiğini söyledi. HDP'li Katırcıoğlu, "Biz düşman değiliz ki. Bu ülke böyle bir yönetimi hak etmiyor. İnşallah önümüzdeki Kurban Bayramı'nda bu mesele çözülmüş halde bayramı kutlarız" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol