birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 09.04.2020 18:40

AKP'den 'Geber' diyen Noğay'ı memuriyetten attırma sözü

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın, "Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım' diyen yurttaşa “Geber” demesinin ardından AKP grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı

AKP'den 'Geber' diyen Noğay'ı memuriyetten attırma sözü

Sosyal medya hesabından , “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım” diyen bir vatandaşın videosunu ‘Geber’ yazarak paylaşan İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın sözleri Meclis’te de gündem oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca görevden alınan ve hakkında soruşturma açılan Noğay’ın paylaşımına muhalefet partileri tepki gösterdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Bu şahsın sergilediği tavrı, insanlık dışı bir tavır olarak düşünüyorum. İkincisi, bu liyakatsizlerin, devlet kademelerinde görev verildiği zaman, nasıl sonuçlar doğurduğunu bir kere daha gözler önüne sermiştir. Bu liyakatsizlerle çalışmaya devam ederseniz, bunlar, sizi, daha çok duvara toslatacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi insanlarımıza yardım etmesi görevleri arasında bulunan- Bakanlığa bağlı bir kurumda yönetici pozisyonundaki bir kişi, buraya nasıl gelmiştir? Kimlerin tavassutuyla gelmiştir? Böyle, liyakat sahibi olmayanların göreve getirilmesi sonucu, milletimiz böyle hakaretlere maruz kalmaktadır” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “Çocuklar aç” diyen Roman kadına “Geber” diyen kişinin işten çıkarılmasının sorunları çözmeyeceğini söyledi, “Bunu kim işe aldı, liyakatı nedir?” diye sordu.


Gazete Duvar'ın haberine göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de söz konusu tweeti atan kişiyle ilgili liyakatın konuşulması gerektiğini belirtti, “Bu konuda en duyarlı olması gereken, çözüm üretmesi gereken, toplumun en dezavantajlı kesimleri için çalışması gereken İstanbul’daki İl Müdür Yardımcılığına böyle bir zihniyet atanıyorsa sizin sadakat-liyakat dengesini bozmanızdan kaynaklanan, sadece partili diye hiç liyakatine bakmadan yaptığınız atamaların sonucu bu” dedi.

Eleştiriler üzerine konuşan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Nail Noğay’ın ismini dahi söylemek istemediğini belirtirken, “Utanç verici bir şey, bir insana böyle “Geber.” demek, yazmak hangi aklın ürünü hakikaten ben de inanamıyorum” dedi.Nail Noğay’ın 1988’den beri devlette memur olduğunu söyleyen Zengin, “88’e bakılsın, kim almış işe? Tabii bu bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. Otuz iki yıllık memur maalesef bu kadar sene devlette çalışıp devlet olmanın ruhuna dair hiçbir şey öğrenememiş. Bir kelime insanı bitiriyor, acıyorsunuz gerçekten” ifaedelerini kullandı.

‘MEMURİYETTEN ATILMASIYLA ALAKALI GaYRET SARF EDECEĞİZ’

Hata yapanlar için parti ayrımı yapmadıklarını belirten Zengin, “Yanlış yapan kimse, bizim bakanlığımız bünyesinde bizim bakanımız da atamışsa, kim yaparsa yapsın yanlış yanlıştır; biz bunun sonuna kadar takipçisiyiz. Nail Bey hakkında hukuken ne varsa sonuna kadar yapacağız ve mümkünse de memuriyetten atılmasıyla alakalı gayret sarf edeceğiz. Bunu hep beraber takip etmemiz lazım, bunu kabul etmemiz mümkün değil. “Roman vatandaşımıza bunu dedi” ifadesi bile ayrımcı. Önemli olan bir insana, ihtiyaç sahibi olan bir insana, bir kadına, bir vatandaşımıza bunu söyleyen insana biz hayat hakkı tanıyamayız. Hayat hakkından kastettiğim şey, memuriyet alanındaki varlığı. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız