birgün

12° PARÇALI BULUTLU

AKP habersiz üye yapmakta çağ atladı: Memurları bile üye yaptılar

AKP üye sayısını arttırmak için her yolu deniyor. İzmir’de parti ile ilgisi olmayan birçok yurttaşı habersiz üye yaptığı ortaya çıktı. Habersiz üye yapılanların içinde devlet memurları bile var.

SİYASET 25.05.2022 11:59
AKP habersiz üye yapmakta çağ atladı: Memurları bile üye yaptılar
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

AKP’nin üye sayısı günden güne düşmeye devam ediyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 7 Nisan itibariyle açıkladığı verilere göre AKP’nin üye sayısında 5 binin üzerinde azalma meydana geldi. AKP ise üye sayısını arttırmak için her yolu deniyor. AKP kurulduğundan beri en güçsüz olduğu kentlerin başında gelen İzmir’de ise üye sayısını arttırmak için çareyi insanların haberi olmadan onları parti üyesi yapmakta buldu. Üyelik çalışmaları için seçmen kütükleri üzerinden başta STK temsilcileri ve üyeleri olmak üzere birçok yurttaşın vatandaşlık numaraları alınarak partiye üye yapıldığı ortaya çıktı. Habersiz üye yapılan kişilerin arasında devlet memurları bile bulunuyor.

İzmir’de devlet memuru olarak görev yapan bir yurttaş, “e-Devletim’de ‘Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir-Ödemiş Teşkilatı 2021/2 Dönem aktif üyesiniz’ ibaresini gördüm. Bunu nasıl olur anlamış değilim. Devlet memuru üye olamaz. Buna rağmen habersiz üye olmuşum” dedi.

Habersiz üye yapılan başka bir yurttaş ise, “Sosyal medyada gezinirken bazı arkadaşlarımın habersiz üye yapıldıklarını gördüm. Ben de e-Devleti’me girdim ve AKP’ye üye olduğumu öğrendim. Üyeliğimi hemen iptal ettim. Ama bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.

AİLECE HABERSİZ ÜYE YAPILMIŞ

Habersiz üye yapılan başka diğer bir yurttaş da, tüm ailesinin habersiz üye yapıldığını söyledi. Yurttaş, “Ben ve ailem CHP’liyiz. Üye değiliz ama CHP’liyiz. Arkadaşım, ‘Habersiz AKP’ye üye olmuşum’ diyerek beni aradı. Aramasının ardından bir baktım ki ben, eşim ve eşimin annesini üye yapmışlar. Üyelikleri iptal ettirdik. Sabah bir kalkıyorsun bir partiye üye oluyorsun. Böyle bir ülke olduk” dedi.

2 YIL ÖNCE DE HABERSİZ ÜYELER YAPILDI

İzmir’de 2 yıl önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gönül Seferberliği çağrısıyla harekete geçen AKP İzmir İl Teşkilatı, parti ile ilgisi olmayan birçok yurttaşın habersiz üye yapıldığını yine BirGün ortaya çıkarmıştı. Sahte üyeliklerin özellikle Konak, Karşıyaka ve Karabağlar ilçelerinde yoğunlaştığı, bu ilçelerin AKP İl Başkanlığı tarafından belirlenen kotaların çok gerisinde kalması ve ağustos ayı başında basın bülteniyle açıklanan haziran ve temmuz sıralamasında ilk 5’e girememesinden dolayı bu yola başvurduğu ileri sürülmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol