birgün

8° AÇIK

SİYASET 18.12.2018 09:05

AKP, İzmir’e kafayı taktı

AKP, İzmir’e kafayı taktı

Aycan KARADAĞ / İZMİR

Yerel seçim çalışmaları tüm siyasi partilerde olanca hızıyla sürüyor. Bu partiler içinde seçim startını ilk veren AKP oldu. İzmir’de ise AKP, Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden Nihat Zeybekci’yi aday göstererek seçimi ne kadar önemsediğini ortaya koydu. Ardından İzmir Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı’na Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Hüseyin Özkan’ı atayarak ilçe SKM’lerini oluşturdu.

AKP İzmir Teşkilatı’nın hedefinde en az 10 ilçede seçimi kazanıp, İzmir’in CHP’nin kalesi görüntüsünü silmek var. AKP’nin İzmir’de Kemalpaşa, Ödemiş, Torbalı, Selçuk, Kınık, Menderes ve Kiraz olmak üzere toplam 7 belediyesi bulunuyor. AKP kulislerinden edinilen bilgilere göre, seçimde eldeki 7 belediye başkanlığına en az 3 tane daha eklemeyi planlanıyor. Özellikle Bayraklı, Karabağlar ve Buca’da çalışmalar yoğunlaştı. AKP’nin ilk hedefinde Bayraklı var. Nedeni ise giderek genişleyen rant projelerinin merkezi olması. Bayraklı’da CHP’deki aday adayı kaosunu fırsata çevirmek isteyen AKP cephesi, bu kez başarılı olacağına kesin gözüyle bakıyor.

AKP’nin 7 belediyesinin bazı ilçelerin sıkıntılı olduğu kulislerde konuşulmaya başlandı. Bu ilçe belediyelerinden özellikle Torbalı, Kiraz, Selçuk ve Menderes’te parti içinde yaşanan çekişmeler nedeniyle sıkıntı olduğu bunun da yerel seçimlere olumsuz etki edeceği konuşuluyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol