birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 23.09.2021 16:45

AKP, Kürt sorunu hakkındaki ‘görüşünü’ açıkladı: Olmayan bir sorun

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa ilişkin açıklamalarına, “Sayın Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu gündeme getiriyor” karşılığını verdi. Akbaşoğlu, “Parlamenter sistem gericiliktir” diye tuhaf yorumlarda da bulundu.

AKP, Kürt sorunu hakkındaki ‘görüşünü’ açıkladı: Olmayan bir sorun

AKP Grup Başkanvekili, Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kürt sorunu ile ilgili sözlerini değerlendiren Akbaşoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu gündeme getiriyor. Sayın Akşener'in hem 'Mavi Vatan' hem de CHP'nin, 'Kürt sorunu vardır' şeklinde içi doldurulmamış, suni gündemine ilişkin düşüncelerini sorduğumuzda da kendisinden bir cevap gelmedi. Kamuoyu bu konuda takdirini maşeri vicdanında yapacaktır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun, bu söylemiyle son günlerde HDP seçmenine selam göndermeye çalıştığını savunan Akbaşoğlu, "Bu selamı gönderirken tabii ittifak mensuplarıyla da belirli bir plan çerçevesinde hareket edildiği anlaşılıyor. Parti tabanlarının birbirine yakınlaştırılmasına ilişkin bu strateji, son zamanda CHP'li Aykut Erdoğdu'nun açıklamaları üzerine, Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı olması talebine kadar ilerlemiş vaziyette. Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı herhalde Selahattin Demirtaş. Kılıçdaroğlu'nun kendi partisi içindeki cumhurbaşkanı adaylarına hem kendisiyle hem de içeride bulunan milletvekillerinin yaklaşımlarıyla yeni yeni isimlerin eklendiği kamuoyunun bilgisine sunulmuş vaziyette" dedi.

"TÜRKİYE'DE ANCAK TERÖR SORUNU VARDIR"

Akbaşoğlu şu ifadeleri kullandı: "Bize göre Türkiye'de hiçbir etnik sorun bulunmamaktadır. AK Parti, 19 yıllık iktidarları döneminde temel hak ve özgürlükler noktasında ortaya koyduğu demokratikleşme ve sessiz devrimlerle bütün sorunların üzerinden gelmiş ve Allah'a çok şükür 84 milyon insanımızın tamamının eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir hukuk düzeni Türkiye'de cari kılınmıştır. Bu manada Türkiye'de ancak terör sorunu vardır. Terör sorununun da üstesinden gelen iktidar, AK Parti iktidarlarıdır."

"PARLAMENTER SİSTEM GERİCİLİKTİR"

Akbaşoğlu, CHP’nin de içinde yer aldığı 6 partinin ‘parlamenter sistem’ konusunda uzlaşmaya varmasını da ‘yorumladı.’

"Parlamenter sistem gericiliktir, geriye gitmektir” gibi tuhaf ifadeler kullanan Akbaşoğlu, “Bugün parlamenter sistem üzerinde ortak paydada buluşanlar aslında Türkiye'yi kaosa, vesayete, milletin egemenliğinden rol kapmaya çalışanlara yeşil ışık yakmaktadır. Her sistem tartışılabilir, görüşülebilir ancak milletin iradesine, kararına bir saygısızlık söz konusudur” dedi.

Akbaşoğlu, tuhaf iddialarını şöyle sürdürdü: “Parlamenter sistemi dillendirenler; 'geriye gidelim, iki ileri, bir geri adım atalım, Cumhurbaşkanı ayrı telden çalsın, Başbakan ayrı telden çalsın, yüzde 7 binlere varan gecelik faizler olsun, üç rakamlı enflasyonlar tekrar geri gelsin, vesayet odakları tekrar milletin rolünü çalsın ve Türkiye yerinde saysın' istiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ne karşı gelenlerin bütün argümanları temelsizdir. Bunu her platformda hem hukuki hem de siyasi her zaman tartışmaya ve müzakereye açığız."