AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 28'inci dönemin ilk kanun teklifinin en düşük memur maaşının 22 bin TL olarak düzenleneceği teklif olacağını aktardı, ekim ayına işaret ederek yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte öncelikli gündemlerinin yeni bir anayasa olacağını söyledi.

Kaynak: DHA
AKP'li Akbaşoğlu, 'memur zammı' ve 'yeni anayasa' için tarih verdi
Fotoğraf: AA

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28'inci yasama dönemin ilk kanun teklifinin en düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine çıkaracak teklif olacağını belirtti.

Akbaşoğlu, "Emekli maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah payı farkını ele alacak bir düzenleme de gündeme gelecek" dedi.

Akbaşoğlu, yeni dönemin ilk yasal düzenlemelerine ilişkin bilgi verdi. Akbaşoğlu, "28'nci dönemin ilk kanun teklifi Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce beyan ettiği gibi en düşük memur maaşını 22 bin TL olacak şekilde düzenleyecek teklif. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi emeklilerin de maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah payı farkının beraberce ele alınacağı bir düzenleme de gündeme gelecek. Bu düzenlemeler TBMM’nin yeni dönemde ilk faaliyeti olacak" diye konuştu. 

'YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI EKİMDE'

Yeni anayasa gündemine ilişkin de konuşan Akbaşoğlu, ekim ayına işaret ederek yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte öncelikli gündemlerinin bu çalışma olacağını aktardı. 

Akbaşoğlu, şunları söyledi:

"Bütün partilerin ortaya koyduğu sivil, demokratik, özgürlükçü, katılımcı, kuşatıcı ve kendi paradigmasını temellendirmiş ve tutarlılığını ortaya koymuş milletimizin ve devletimizin, kırmızı çizgilerini muhafaza etmek suretiyle, bu manada Türkiye’yi, ‘Türkiye Yüzyılı’nın ve  yepyeni bir dünyanın lokomotifi haline getirecek yeni sivil anayasanın yapılması da temel gündemimiz olacaktır. Bunu da ekim ayında açılacak yeni yasama döneminde etraflıca konuşabilme imkanını hep beraber elde etmiş olacağız.

"KİMSE BU GÖREVDEN KAÇAMAZ"

Öncelikli olarak usulün metodun belirlenmesi gerekmektedir. Daha önce bir tecrübe var. 2011 yılında bütün partiler bir komisyon kurmak ve üye vermek suretiyle, belirli aşamalarda bir araya gelmek suretiyle, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelmek suretiyle, TBMM’de bir komisyon kuruldu. Burada oluşan bir müktesebat var. Büyük bir birikim var. Geçmişte 82 Anayasası’nda yapılan çalışmalarda 60’a yakın maddede bütün partilerin uzlaşısı söz konusuydu. Hem geçmişte yapılan çalışmaları irdeleyip, onu da baz alıp bunun üzerinden veya partilerin yaklaşımları çerçevesinde oluşabilecek farklı bir usulle hep beraber tekrar toplumun beklentisi olan yeni bir anayasanın milletimize kazandırılması talebi ve söylemini ete kemiğe büründüreceğiz. Sivil bir anayasa, seçilmiş Meclisin teşekkülü ile oluşmalı. Hiç kimse bu görevden kaçamaz. Geniş bir uzlaşı içinde sivil anayasayı yapmakla görevlendirildik."