birgün

17° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 14.09.2019 16:12

AKP’li başkandan JES’e karşı direnen köylülere baskı

Aydın’ın Kuyucak ilçesi Değirmendere köyünde Turcas Kuyucak şirketin açmak istediği JES kuyusuna karşı köylüler direnişi sürdürürken, AKP’li Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk’ün köylülerin direnişlerini kırmaya çalıştığı bildirildi

AKP’li başkandan JES’e karşı direnen köylülere baskı

BERKAY SAĞOL

Aydın’ın Kuyucak ilçesi Değirmendere köyünde Turcas Kuyucak şirketin açmak istediği JES kuyusuna karşı köylüler direnişi sürdürürken, AKP’li Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk’ün köylülerin direnişlerini kırmaya çalıştığı bildirildi.

Pamukören-Değirmendere köyünde, Turcas Kuyucak Jeotermal A.Ş adlı şirket polis ve jandarma koruması altında JES kuyusu açma çalışmalarına devam ediyor. Değirmendere köylüleri ise evlerinin 35 metre yakınında bulunan zeytin bahçesine yapılmak istenen JES kuyusuna karşı gece gündüz alanda nöbet tutmayı sürdürüyor.
Geçtiğimiz Perşembe günü Kuyucak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen raporda, şirketin zeytin ağaçlarına asit dökerek kuruttuğu tespit edilmişti. Söz konusu raporda, “Alandaki ağaçların kuruduğu ve bu ağaçlar ile altındaki otların kuru olup diğer ağaçlar ve otların kuru olmadığından dolayısıyla bu ağaçların bir kimyasal kullanılarak kuruduğu kanaatine varılmıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

“SİZ NEYE KARŞI DİRENİYORSUNUZ?”

Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk’ün, “Orada santral izni almaları mümkün değil. Vatandaşımıza mağduriyet oluşturacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz” açıklamalarına karşı, bugün direnen köylülere baskı uyguladığı ifade edildi. Başkan Ertürk’ün alanda nöbet tutan köylülere, “Siz burada boşuna nöbet tutmayın. Şirket izinleri, belgeleri almış. Onlar haklı. Ne yaparsanız yapın burada bu çalışma yapılacak. CHP’li vekiller gelip burada şov yapıyor. Neye alet olduğunuzun farkında mısınız? Ben her konuda size destek olmadım mı? Siz neye karşı direniyorsunuz?” dediği bildirildi.

“GEREKLİ DAVALARI AÇACAĞIZ”

akp-li-baskandan-jes-e-karsi-direnen-koylulere-baski-624342-1.

Şirketin daha önceden alana soktuğu iş makineleriyle çalışma yaptığını söyleyen Değirmendere köylüleri, “Şirketin diğer makineleri alana girmesin diye biz yolu kapattık. Anca şirket yetkililerinin dün yeni bir yol açmak için mahkemeye başvuru yaptığını öğrendik. Biz elimizden geldiğince burada nöbet tutmaya devam edeceğiz” dediler.

Şirketin başvurularını 2 yıl öncesinden yaptığını söyleyen köylüler, “Gerekli başvurular yapılmış. Nasıl yaptılarsa alanı toprak koruma kurulundan tarım vasfından da çıkarmışlar. Alınan raporlarla köylülerin direncini kırmaya çalışıyorlar ama bizde Pazartesi günü karşı dava açacağız” diye konuştular.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız