birgün

10° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.03.2021 00:21

AKP'li Bayrampaşa Belediyesi'nde işçilerden sefalet sözleşmesine karşı eylem

Bayrampaşa Belediyesi önünde toplanan işçiler, yönetimin dayattığı asgari ücret düzeyindeki yeni toplu sözleşmeyi imzalamayacaklarını duyurdular.

AKP'li Bayrampaşa Belediyesi'nde işçilerden sefalet sözleşmesine karşı eylem

AKP'li Bayrampaşa Belediyesi önünde toplanan işçiler en az 30 aydır uygulanmayan toplu sözleşmelerinin uygulanmasını istedi. Belediyenin yönetiminin dayattığı asgari ücret düzeyindeki yeni toplu sözleşmeyi imzalamayacaklarını duyurdular.

Evrensel'de yer alan habere göre KHK ile belediye şirketlerine geçirilen ve Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmeyle 2 yıl yüzde 4’lük zamma mahkum edilen Bayrampaşa Belediyesi işçileri, 2018 yılında belediye yönetimi ve belediye şirketi BAYPAŞ ile asgari ücretin yüzde 35 üzerinde ücret alacakları sözleşmeye imza attılar ancak en az 30 aydır bu sözleşmeye uyulmuyor. İşçiler, belediye binası önünde eylem yaparak sözleşmeye uyulmasını istediler.

'SENDİKA ARKAMIZDA DURMADI'

Yeni toplu sözleşme dayatmasına karşı çıktığı ve başta imzalanan sözleşmenin uygulanmasını istediği için Kod-29 ile işten atılan Hizmet-İş Sendikası 4 No'lu Şube işyeri temsilcisi İzzettin Akan, "Belediye bize asgari ücretin altında bir sözleşme sundu biz de bunu kabul etmedik ve hukuki yollara başvurduk. Bununla birlikte baskı ve mobbing başladı. Dayatılan sözleşmeyi imzalamayan işçilere yevmiye cezası kesildi. En son da işçiler işten atılmaya başlandı. Biz fakiriz biz garibanız ama uysal koyun değiliz" dedi.

İşçilerin aleyhinde şahitlik yapmayan işçilerin cezalandırıldığını söyleyen Akan, "Maalesef bu süreçte sendikayı arkamızda görmedik. Sendika belediye yönetiminin arkasında durdu işçilerin arkasında durmadı. Sanki sendika işçilerden değil de belediye yönetiminden para alıyor. Ben sendika temsilcisiyim Kod-29 ile işten atılmış olmak zoruma gitti" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol