birgün

25° AZ BULUTLU

SİYASET 04.06.2020 08:30

AKP’li belediye ‘başkanlık sistemi’ni eleştirdi

AKP’li belediye ‘başkanlık sistemi’ni eleştirdi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin tartışmalar sürerken, bir eleştiri de AKP’li Şırnak Belediyesi’nden geldi. Belediyenin hazırladığı 2020-2024 Stratejik Planı’nda, ‘başkanlık sistemi’nin belediyeler için sorun teşkil ettiği vurgulandı.

Planda yer alan ‘politik sorunlar’ başlığında, “Siyasal sistemin değişmesi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle yerel yönetimlerin yetki ve görevlerinde değişiklikler yapılması” ifadeleri dikkati çekti. Ekonomik sorunlar ise aynı planda “Ekonomik krizin derinleşmesi, ekonominin daralma eğilimine girmesi, artan işsizlik oranları ve istihdam sorunu” şeklinde sıralandı.

Ayrıca belediye zayıf yönleri arasında “deneyim eksikliği, denetim eksikliği, liyakate yeterli önem verilmemesi, çalışanlar arasında ve üst yönetimle iletişim eksikliğini” gösterirken, kendilerini tehdit eden unsurlar arasında “yaşam alanlarının eksikliği, tarım alanlarında küçülme, kamu yatırımlarının azalması” ifadelerine yer verdi.

Şırnak Beleiye Başkanı Mehmet Yarka, plan için kaleme aldığı yazıda, “Yasaların bizlere verdiği yetkiye dayanarak hazırladığımız 2020-2024 Şırnak Belediyesi Stratejik Planında kente ilişkin vizyonumuzu; ‘Tarihinden Dolayı Doğuştan Marka Şehir Olan İlimizi; Temiz, Disiplinli, Çağdaş, Yeşiller İçerisinde, Sosyal Belediyecilik Açısından Öncü, Kültür ve İnanç Turizminin Önemli Merkezlerinden Olan, Bir Dünya Kenti Yapmaktır’ şeklinde belirledik” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız