AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra'da tarlada ürünü kalan çiftçilere destek olmak ve vatandaşlara ucuz karpuz ulaştırmak amacıyla kampanya başlatan CHP'li Atakum Belediyesi'nin tezgahına kepçeyle müdahale etti.

AKP'li belediye, CHP'li belediyenin ucuz karpuz tezgahına kepçeyle müdahale etti
Fotoğraf: Sözcü

CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile Samsunspor eski başkanı İsmail Uyanık, Samsun Bafra Ovası'nda hasat edilmeye başlanan karpuzları aracıların maliyetinin altıında 50 kuruşa almak istemesine karşı zarara satış yapmak istemeyen üreticilere destek verdi.

Tarladan üreticiden alınan karpuzlar araçlarla ilçeye getirilerek çeşitli noktalarda kurulan tezgahlarda vatandaşa 1.5 liradan satılmaya başlandı. Günde ortalama 75 ton satış yapılması üzerine, ilçedeki pazar, manav ve marketlerde 4 liraya satılan karpuz fiyatları 2 liraya kadar düştü.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; maliyeti yaklaşık 80 kuruş olan karpuzun kilo fiyatı kampanya kapsamında hafta sonu 1 liraya düşürülürken, AKP'li Büyükşehir Belediyesi Emek Park’ta bulunan karpuz tezgahının kaldırılmasını istedi.

AKP'li Büyükşehir Belediyesine ait zabıta ekipleri ile tezgahta satış yapan taraftar gurubu üyeleri arasında tartışma çıktı. Tartışmaya Atakum Belediyesi zabıta ekipleri de katılınca arbede yaşandı. Ardından tezgahların yeri değiştirilirken, kepçeler de kazı çalışmasına başladı. CHP’li Belediye Başkanı Deveci, yaşanan olaylara tepki gösterdi.

'SİZİN DERDİNİZ NE?'

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, bir haftadır devam eden uygulama ile hem üreticiye hem de tüketiciye destek olduklarını ve kar amacı taşımadıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Bafra’da karpuz üreticimizin ürünleri tarlada kaldı. Biz üreticilerimize destek olmak ve vatandaşlarımızın cebine uygun olması adına işbirliği içinde çalışma başlattık.

Vatandaşlarımız bütçesine uygun karpuz aldı, piyasa dengelendi. Atakumlu vatandaşlarımız memnundu. Gelmişsiniz ‘burada çalışma yapacağız’ diyerek kazı yapıyorsunuz. Neyin çalışması belli değil. Ama biz yine de satış alanını bunun üzerine değiştirdik.

Vatandaş memnun sizin derdiniz ne? Burada iki kurumun zabıtaları karşı karşıya geliyor. Bu siyaset anlayışı hiç hoş değil. Bu yaşananlar Samsun ve Türkiye adına endişe verici. Çok üzücü.”