birgün

15° AÇIK

AKP’li belediye parkı yapılaşmaya açmak istiyor: Yurttaşlarla zabıta ve polis ekipleri arasında arbede

AKP’li Çekmeköy Belediyesi, ilçenin en büyük ikinci parkını yapılaşmaya açıyor. Belediye yetkilileri BirGün’e yaptıkları açıklamada parka kapalı pazar alanı yapmak istediklerini belirtirken, iş makinelerini engellemek isteyen yurttaşlar ile zabıta ve polis ekipleri arasında arbede çıktı. Yaşananların ardından belediye, parkı kapatan inşaat firmasına bariyerleri açtırdı. Yurttaşlar parkta nöbetlerini sürdürüyor.

GÜNCEL 07.06.2022 17:48
AKP’li belediye parkı yapılaşmaya açmak istiyor: Yurttaşlarla zabıta ve polis ekipleri arasında arbede
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde Mehmet Akif Mahallesi’nde bulunan ve ilçenin en büyük ikinci parkı olduğu belirtilen park alanı yapılaşmaya açılıyor.

Aynı zamanda deprem toplanma alanı da olan parkı, AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin pazar alanı yapmak istediği ifade ediliyor. Bugün de parka gelen iş makinelerinin inşaat ve yıkım çalışmalarına başladığı öğrenildi. Mahalleli de yıkıma karşı bu sabah saatlerinde parkta toplandı.

Fotoğraf: BirGünFotoğraf: BirGün

Mahalleli yıkımı engellemeye çalışırken parka gelen AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin zabıtaları ve polis ekipleri ile yurttaşlar arasında arbede çıktı. Arbede esnasında inşaat firması yetkililerinin de yurttaşlara müdahale ettiği görüldü. Yurttaşlar kendilerini darp eden Çekmeköy Belediyesi zabıtalarına tepki gösterdi.

AKP’li Çekmeköy Belediyesi yetkileri BirGün’e yaptığı açıklamada ise, 'park alanının yanında bir pazar alanı olduğunu ve bu projeyle pazar alanının genişletileceğini' söyledi. Yurttaşlar ise, parkı yıktırmayacaklarını, parkın yapılaşmaya açılmasını istemediklerini belirterek nöbet tutacaklarını belirtti.

BELEDİYE GERİ ADIM ATTI

AKP'li Çekmeköy Belediyesi, parkı bariyerlerle çevirerek kapatan inşaat firmasına bariyerleri açtırdı. Yurttaşlar parkta nöbetlerini sürdürüyor.

akp-li-belediye-parki-yapilasmaya-acmak-istiyor-yurttaslarla-zabita-ve-polis-ekipleri-arasinda-arbede-1025659-1.

akp-li-belediye-parki-yapilasmaya-acmak-istiyor-yurttaslarla-zabita-ve-polis-ekipleri-arasinda-arbede-1025660-1.

'BURADA HALK VAR'

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çekmeköy Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Murat Cirav, parkın yapılaşmasına ilişkin ihaleyi kazanan firmanın belgelerinin eksik olduğunu söyledi. Firmanın ellerinde belge olmadan yıkıma başlamasını engellediklerine dikakt çeken Cirav, hukuksuz her türlü sürecin engelleneceğini kaydetti. Cirav, "Burada halk var!" diye konuştu.

VALİDEBAĞ DİRENİŞÇİLERİNDEN DESTEK

Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne tahsis edilen 1’inci derece doğal sit alanı olan korunun ‘rehabilitasyonu’ için Bitki Dünya Sanayi adlı şirketle yapılan sözleşmeye karşı direnen ve direnişleri zaferle sonuçlanan Validebağ direnişçilerinden Aslı Kahraman Eren ile Haydar Gözüaçık da Çekmeköy'deki park eylemine destek oldu.

Çekmeköy'de olan mücadelenin yanında olduklarını kaydeden Aslı Kahraman, "Bu park halkındır. Ranta, talana karşı hep birlikte ayakta kalacağız" dedi. Haydar Gözüaçık da, projenin derhal iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol