birgün

11° PARÇALI BULUTLU

'AKP'li belediyede hayvan katliamı' iddiasına tepki: Sorumlular cezalandırılsın

AKP’li Bayındır Belediyesi’ne ait Hayvan Bakımevi'nde yüzlerce hayvanın ilaç enjekte edilmek suretiyle öldürülüp gömüldüğüne yönelik iddialara sonrası İzmir Barosu ve hayvanseverler etkin bir soruşturma yapılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, olayın aydınlatılmasını ve sorumluların tespit edilerek cezalandırılması istendi.

BİRGÜN EGE 19.07.2022 15:19
'AKP'li belediyede hayvan katliamı' iddiasına tepki: Sorumlular cezalandırılsın
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

AKP’li Bayındır Belediyesi’ne ait Hayvan Bakımevinde yüzlerce hayvanın ilaç enjekte edilerek uyutulduğu ve gömüldüğüne yönelik iddialar sonrası İzmir Barosu ve hayvanseverler, Bayındır Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, yüzlerce köpeğin ilaç enjekte edilmek suretiyle sistematik olarak öldürüldüğü iddiası ve Bayındır İlçesi, Turan Mahallesi’nde gömüldüğüne ilişkin Baroya verilen şikâyet dilekçesinde gösterilen delillerin tam olarak toplanmamasına tepki gösterildi.

Açıklamada konuşan İzmir Barosu Hayvan Haklarından Sorumlu yönetim kurulu üyesi Şefika Yıldırım Sert, "Bu iddianın aydınlatılması bizim için elzem. Bu davanın emsal niteliğinde olacağına inanıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız. Hayvanlar sahipsiz değildir. Soruşturma sürecinin düzgünce işletilmesi için buradayız" dedi.

Gelinen süreç hakkında da bilgi veren Sert, toplam 5 alanda kazı yapıldığını 3 alanda daha yapılacağını söyleyerek, "Ancak 14 canlının bedenine henüz ulaşılmadı. Bunlara da ulaşılmasını istiyoruz. Delillerin toplanması için elimizden el yapacağız" diye konuştu.

ETKİN BİR SORUŞTURMA YAPILSIN İSTİYORUZ

Bayındır Çevre ve Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Ayşe Aydın da, "Bizim elbirliğiyle bu olayın üstüne gitmemiz gerekiyor. Sorumluların cezalandırılması için ve 'burası bir hayvan mezarlığı' denirse ki hayvan mezarlığı kararı olmadan gömülüyorsa bu sorumluları tespit etmemiz gerekiyor. Etkin bir soruşturma yapılsın istiyoruz" dedi.

NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise şunları dile getirildi: "Bizzat belediyede görev yapmış insanlardan biri yaptı şikâyeti. Daha toplanılacak deliller var. Cumhuriyet savcısı ile de görüşmeler sürüyor. Sorumluların açığa çıkması için İzmir Barosu olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol