birgün

9° AZ BULUTLU

AKP'li Çelik: Laik devlet prensibini güçlü bir şekilde savunuyoruz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Laiklik bir toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak. AK Parti laik devlet düzenini sağlamaktadır. Laik devlet prensibini güçlü bir şekilde savunuyoruz" dedi.

GÜNCEL 05.10.2021 19:24
AKP'li Çelik: Laik devlet prensibini güçlü bir şekilde savunuyoruz
Abone Ol google-news

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Çelik açıklamasında anayasa çalışmalarına da değinerek, "Laiklik bir toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak. AK Parti laik devlet düzenini sağlamaktadır. Laik devlet prensibini güçlü bir şekilde savunuyoruz" dedi.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, yurt sorununa ilişkin olarak, "Sayın Cumhurbaşkanımız öğrenci kardeşlerimizin bir odada kaç kişi kaldığı ile bile ilgilenmektedir. Yurtlar her zaman gündemimizde. Bu konuda oldukça devrimci adımlar attık. Kapasite dönemimizde 10 katına çıkarılmıştır" diye konuştu.

Dün tüm dünyada yaşanan sosyal medya kesintisinin de sorulması üzerine Çelik, "Dün gece de gördük, platformlar çöktü. Bir yandan hayatı kolaylaştırırken bir yandan da zorluklar ortaya çıktı. Bu alan zannedilen kadar güvenilir bir alan değil" ifadesini kullandı.

Çelik'in açıklamaları şu şekilde:

Ülkede Organize Sanayi Bölgesi olmayan il kalmamıştır. Bugün itibariyle OSB sayısı 325'e ulaşmıştır. Toplam istihdam da büyük bir başarıyı ortaya koymaktadır. OSB'lerde istihdam sayısı 2 milyon 131 bin kişiye ulaşmıştır.

Türkiye'nin her tarafındaki yatırımları biz parti olarak takip ediyoruz. Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğu, dev bir yatırım üssü olduğu açıktır. OSB'lerdeki üretimin daha çok artması yönünde yeni rakamlara ulaşıcağımız kesindir.

YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ

Cumhurbaşkanımız Paris İklim Anlaşması'nı Meclis'e sunma kararını BM'de gündeme getirmişti. Buradaki yeşil mutabakat dünyamızı ve ülkemizi çok yakından ilgilendiriyor. Pandemide bir kez daha görüldü ki; insan doğayı yok ediyor. Yeşil Kalkınma Devrimi denen süreçle ilgili çalışmalarımızı çok sıkı bir şekilde sürdüreceğiz. Söylem olarak kalmasına müsaade etmeyeceğimiz bir husustur.

İDLİB AÇIKLAMASI

İdlib'te ve Suriye'nin diğer bölgelerinde barışın kalıcı olmasına önem veriyoruz. İdlib'te çıkacak bir gerginlik yeni bri göç dalgasına neden olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Soçi'de Putin ile yaptığı görüşme bu açıdan önemlidir. Suriye'de kalıcı barışın sağlanması bizim için esastır. Bu siyasi çözüm, zemininin korunması için İdlib dahil diğer bölgelerde istikrarın sağlanması önemlidir.

Özellikle Fırat'ın doğusunda terör örgütlerinin hareketleri ve onlara destek veren ülkeler her zaman gündemimizdedir. İdlib'te ateşkes ihlalleri ve sivillere yönelik saldırıları da yakından takip ediyoruz.


FRANSA'DA KAPATILAN 6 CAMİ

İslamofobi ve İslam düşmanlığı konusunda yapılan faaliyetleri yakından takip ediyoruz. Son olarak Galatasaray-Marsilya; Bozkurtların nefret suçu işlediğine dair Fransa'da bir milletvekili iddiada bulundu. Marsilya tribünleri içerisindeki bir grubun Türkiye'ye ve Azerbaycan'a karşı nefret suçu içeren pankartlar açtığı görüldü. Galatsaray taraftarı sadece dozunda cevap vermiştir.

Yine maalesef Fransa'da içişleri bakanı kaç tane camii kapattığıyla övünüyor. 6 caminin kapatıldığını söylüyor. Ama kullandığı söylem başından itibaren yanlış. Fransa İçişleri Bakanı'nın sözleri ayrımcılık içeriyor.

AKDENİZ'DE RUM GEMİSİNE MÜDAHALE

Mavi vatan kırmızı çizgimizdir. Mavi vatan kırmızı çizgimizdir, ana vatanın ayrılmaz parçasıdır. Birisi çıkıp da mavi vatan kavramı saldırganlık içeriyor diyorsa, bunu da TBMM üyesi sıfatıyla söylüyorsa bunun tamamen karşısında olduğumuzu söyleriz. Mavi vatanı korumak için her şeyi yaparız.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Laiklik bir toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak. AK Parti laik devlet düzenini sağlamaktadır. Laik devlet prensibini güçlü bir şekilde savunuyoruz.

ÖĞRENCİ YURTLARI

Öğrencilerimizle her zaman yakından ilgilendik. Geçen yıl online eğitim yapılmasının ardından bu yıl yurtlara talep iki katına çıktı. 81 ilde 721 yurt bulunuyor. Bu rakamlar bütün ilgili kurumlara dağıtıldı. Her sene öğrenci sayısı artıyor, yeni ihtiyaçlar oluyor. Bütün belediyelerimiz yurt imkanından faydalanamayan öğrencilerimize ulaşmak üzere görevlendirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol