birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

AKP'li Hamza Dağ: Dünyada 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' diye bir şey yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Altılı Masa'nın 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisine 'ucube' diyerek "Zaten dünyada 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' diye bir ifade yok. 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' diye de bir şey yok. Başkanlık var, yarı başkanlık var ama biz ülkemize uygun bir sistem ortaya koyduk ve buna 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' dedik" ifadelerini kullandı.

SİYASET 08.12.2022 17:15
AKP'li Hamza Dağ: Dünyada 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' diye bir şey yok
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2023 yılında yapılacak seçimlere de değinen Dağ, partisinin yürüttüğü çalışmalara yönelik konuşarak "2023 seçim beyannamesi çalışmalarına başladık. Seçim beyannamesini açıklayacağımız tarih belli. Genelde bunlar seçime 1,5 ay kala aday tanıtımı yaptığımızda açıklanır. Aday tanıtımı yaptığımızda, seçim beyannamemizi o zaman daha somut hale getirince kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'nin "İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi"ndeki somut olan tek vaadin İstanbul Sözleşmesi'nin geri getirileceği olduğunu iddia eden Dağ, partisinin "Türkiye Yüzyılı" programına Cumhur İttifakı'ndaki partilerden genel başkan ve diğer partilerden genel başkan yardımcıları düzeyinde katılım sağlandığını ancak CHP'nin vizyon toplantısına altılı masadan kimsenin katılmadığını söyledi.

Dağ, Altılı Masa'nın 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisini hedef alarak "Önerdikleri güçlendirilmiş parlamenter sistem ya da parlamenter sistem değil. Zaten dünyada 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' diye bir ifade yok. 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' diye de bir şey yok. Başkanlık var, yarı başkanlık var ama biz ülkemize uygun bir sistem ortaya koyduk ve buna 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' dedik. Güçlendirilmiş parlamenter sistem dediğinizde mutlaka sistemi parlamenter sistem üzerinde inşa etmeniz lazım. Açıklamış oldukları sistemi ucube bir sistem olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol