AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsü ile ilgili Anayasa değişiklik teklifinin bugün imzaya açıldığını, haftaya Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı.

AKP'li Özlem Zengin: Başörtüsü teklifini imzaya açtık, haftaya Meclis'e sunacağız

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsü teklifine ilişkin açıklama yaptı.

Zengin, "Başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik teklifini Cumhur İttifakı olarak bugün imzaya açtık. Haftaya Meclis Başkanlığı'na sunacağız" dedi.

Türkiye'de başörtü gündemi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3 Ekim'de 'başörtüye güvence' açıklamalarının ardından başlamaştı. Twitter hesabından bir video yayınlayan Kılıçdaroğlu, "Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkarıyoruz. Kanun teklifimizi grup toplantımızın ardından Meclis'e vereceğiz" demişti. Ardından CHP'li vekiller, Meclis'e söz konusu kanun teklifini sunmuştu.

CHP Lideri'nin bu çıkışının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Eğer samimiysen, dürüstsen gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım" çağrısında bulunmuştu.

Erdoğan’ın bu çağrısına Kılıçdaroğlu, “Arkasından bir şey çıkmazsa destek vermeye hazırız” şeklinde şartlı destek vermişti.

Bununla yetinmeyen Erdoğan, daha sonra başörtü konusunu "Hodri meydan" diyerek referanduma götürmeyi teklif etmiş, Kılıçdaroğlu ise bu kez, “Ne oldu, çakma Orban'lık mı yapacaksın Erdoğan? Burası Türkiye, Macaristan değil. Kanun teklifini destekle, ne referandumu… Kaçmazsan bu iş çözülür; erkekler kadınların giyim kuşamını konuşamaz hale gelir. Var mı sende o cesaret?” karşılığını vermişti.

Öte yandan söz konusu anayasa değişikliğinin sadece başörtüsüyle sınırlı kalmayacağı ve AKP'nin teklifinde "evlilik birliği kadın–erkek arasında kurulur" ibaresinin yer alabileceği belirtiliyor.