Dokuz Eylül Üniversitesi’nin AKP’li Rektörü Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar, kız yurdu yapılması şartıyla bağışlanan 3 bin metrekarelik arazinin satılmasına ilişkin gelen eleştirilere yanıt verdi. Hotar, satıştan elde edilecek gelirle yurt yapılacağını ileri sürdü.

AKP'li rektör, yurt için bağışlanan araziyi sattı: Geliri ile yurt yapacağız!
Fotoğraf: ANKA

Dokuz Eylül Üniversitesi AKP’li Rektörü Fatma Seniha Nükhet Hotar, İnciraltı'nda kız yurdu yapılması şartıyla bağışlanan 3 bin metrekarelik arazinin satışına yönelik eleştirilere bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Bağışçının isteğinin yok sayıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunan Hotar, bağış sözleşmesinin arazinin satışına izin verdiğini, elde edilecek gelirle yurt yapılacağını iddia etti.

Söz konusu arazinin imara açık olmadığını ve bina yapma imkanı olmadığını ileri süren Hotar, arazinin 6 Eylül 2019 ve 5 Ocak 2020 tarihlerinde satışı için aynı usulle ihale edildiğini ancak istekli çıkmaması nedeniyle satılamadığını ifade etti.

Olayın çarpıtıldığını savunan AKP’li Rektör Hotar, “Şimdi, bu satışa ilk kez çıkılmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Yeni mi fark etmişler. Sözleşme son derece açık ve kamuoyu ile de paylaştık. Bu arazinin satışından elde edilecek gelir, yalnızca kız öğrenci yurdu yapımı için kullanılabilir” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLERİN İMKANLARININ İYİLEŞTİRME İDDİASI

Kasıtlı dezenformasyon ile hizmetin önüne geçildiğini öne süren Hotar şunlara yer verdi:

“Hizmetin önüne geçmeye çalışmak, ilk başta bu şehre ihanettir. Bu konuda bazı isimlerin ve medya organlarının bilgi kirliliği yaratarak kentimizin marka haline gelen araştırma üniversitesini hedef almasını üzüntü ile karşılıyoruz. İzmir ve öğrencilerimiz için imkanları iyileştirmeye çalıştığımız noktada karşılaştığımız tüm çarpıtmalara rağmen, ülkemizi emanet edeceğimiz, Dokuz Eylül Üniversitesi ismini gururla temsil edecek gençlerimizin eğitim-öğretim hayatlarında yanında olmayı, onlar için üretmeyi ve kentimizin menfaatlerini düşünmeyi sürdüreceğiz.”

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili olan Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi, 2014 yılında ‘kız yurdu yapılması’ şartıyla bağışlanan 3 bin 140 metrekarelik araziyi 16 milyon 600 bin TL bedelle satmıştı.

Hotar’ın kararıyla satışa çıkarılan arazi bugün 3 milyon TL muhammen (başlangıç) bedelle ihaleye çıkarıldı. 11 teklifin verildiği ihale, 16 milyon 600 bin TL ile tamamlanmıştı.

(ANKA)