birgün

28° AÇIK

AKP'li Üsküdar Belediyesi, konut rantı için yeşil alanı küçülttü

AKP’li Üsküdar Belediyesi, Çamlıca Cami’ne komşu 85 bin metrekarelik alana ilişkin plan değişikliğine gitti. Değişiklikle konut alanı büyütüldü, yeşil alan ise küçültüldü.

GÜNCEL 03.08.2022 17:46
AKP'li Üsküdar Belediyesi, konut rantı için yeşil alanı küçülttü
Abone Ol google-news

Uğur ŞAHİN

AKP’li belediyelerin rant hırsı bitmiyor. Üsküdar Belediyesi’nin Çengelköy’deki 85 bin 320 metrekarelik dört parsele ilişkin hazırladığı imar planı değişikliğinde, ‘konut alanı’ fonksiyonlu kısım, 56 bin 695 metrekareden 68 bin 485 metrekareye çıkarıldı. Yeşil alan ise 9 bin 719’dan 4 bin 641 metrekareye düşürüldü.

Üsküdar Belediyesi, Boğaziçi Kanunu’na tabii Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde yer alan toplam 85 bin 320 metrekarelik alana ilişkin imar planı değişikliği hazırladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne dair planı, 2 Ağustos’ta onayladı ve dün askıya çıkarttı. Üçü şahıs, biri vakıf ve AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne ait olan toplam dört parsele ilişkin hazırlanan imar planı değişikliğinin raporuna göre, bölge Çamlıca Cami’ye ve Çamlıca Cami’nin bitişiğinde yer alan kentsel dönüşüm alanına komşu. Raporda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın söz konusu parselleri ‘rezerv yapı alanı’ olarak ilan ettiği aktarıldı.

YÜZDE 80’İ KONUT

Üsküdar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün 11 Mayıs tarihli yazısında da rezerv yapı alanı ilan edilen bölgeye ilişkin ‘imar plan revizyonu yapılması gerekliliğinin ortaya çıktığı’ dile getirildi. Yaklaşık 8,53 hektarlık alanı kapsayan parsellerdeki değişiklikle ‘konut alanı’ tanımlı kısım, 56 bin 695 metrekareden 68 bin 485 metrekareye yükseldi. Böylece bölgenin yüzde 80’i konut alanına ayrılmış oldu. Ancak park alanı ise küçültüldü. Yürürlükteki imar planında 9 bin 719 metrekarelik kısım park alanında kalırken değişiklikle 4 bin 641 metrekareye düşürüldü. Bu, alanın sadece yüzde 5,44’üne denk. Teklif planla, bölgenin yüzde 9,19’u eğitim, yüzde 4,95’i ise ibadet alanı olarak belirlenirken ‘sağlık alanı’ yer bulmadı.

Plan açıklama raporunda, bölgede 4 katlı binalar yapılacağı aktarıldı, “Bodrum katlar, çıkmalar ve çatı arası hesaba dahil edilmemiştir. Toplam inşaat alanı 51 bin 192 metrekare ol yaklaşık 2 bin 48 kişinin yaşamı beklenmekledir” denildi.

İSKİ’DEN 'DERE' UYARISI

Plan açıklama raporunda, değişikliğe ilişkin alınan kurum görüşlerine de yer verildi. İSKİ’den AKP’li belediye gönderilen 1 Haziran tarihli yazıda, bölgeden Kirazlı Deresi’ne ait ‘dere işletme bandı’ geçtiğine vurgu yapıldı. Bölgenin kısmen taşkın önlemli yapılaşma alanında kaldığı da aktarıldı. Değişiklikle bölgede yoğunluğun artırıldığına vurgu yapan İSKİ, altyapı tesislerinin yetersiz kalması halinde ilave proje ve yatırım maliyetlerinin ‘ilgisince’ karşılanması gerektiğini bildirdi. İSKİ, şu huşulara dikkat çekti: “Plan notlarında plan sahasının kısmen taşkın önlemli yapılaşma alanında kaldığına dair hüküm eklenmelidir. Dere Taşkın Riski Bölgeleri içinde gerekli taşkın koruma imar ve yapılaşma önlemlerinin uygulanmaması veya eksik uygulanması neticesinde oluşabilecek kayıp ve zararlardan idaremiz sorumlu tutulamaz.”

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da alanda yer alan taşınmazların tescil kaydının olmadığını bildirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol