birgün

21° AÇIK

AKP'li vekil TBMM'de soru önergesi verdi

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Almanya kökenli vakıflar, gazeteciler, öğretmenler Türkiye’de ne gibi faaliyetler gösteriyor?” diye sordu.

SİYASET 25.01.2017 14:26
AKP'li vekil TBMM'de soru önergesi verdi
Abone Ol google-news

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Meclis'te genellikle iktidar partisi hükümete soru önergesi yöneltmiyordu.

Külünk, sonu önergesinde, “Türkiye’de faaliyet gösteren, çeşitli isimler ve konular altında gazetecilik, akademik araştırma, sanatsal kültürel ya da sosyal faaliyet adı altında istihbarat faaliyeti gösteren yabancı organizasyonlara dikkat edilmelidir” diye dikkat çekti.

Külünk, "Avrupa Devletlerinde ve Avrupa Birliğinde bazı resmi kurum ve sivil görünümlü yapılara sızmış olan bu unsurların Türkiye Avrupa ilişkilerine zarar vermek istedikleri ve bu yönde toplumsal algı oluşturulmasını amaçladıklarını" ileri sürdü.

"Türkiye’de görev yapan Alman gazetecilerin habercilikten çok aktivistlik yaptığını" öne süren Külünk, bu çerçevede İçişleri Bakanı Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de faal olan Avrupa ya da Alman kökenli kaç vakıf ve STK var, Almanya kökenli vakıflar, gazeteciler, öğretmenler Türkiye’de ne gibi faaliyetler gösteriyor? Ankara’da yeni temsilcilik açan Alman Bankası Kfw, terör örgütü bağlantısı olan ve iadesi için Almanya’dan talep edilenler de dahil olmak üzere suçluların para hareketleri konusunda ne kadar hassas davranmaktadır?”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol