birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 12.11.2020 10:53

AKP’li yetkililer: Albayrak’ın istifası sonrası tecrübeli isimler görünür olacak

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakanlıktan istifasının ardından başlayan süreci Reuters’e değerlendiren bir AKP’li yetkili, AKP’nin tecrübeli isimlerinin daha görünür olmaya başlayacağını belirterek “Mesela Efkan Ala ve Cevdet Yılmaz’dan sonrası olacak” dedi.

AKP’li yetkililer: Albayrak’ın istifası sonrası tecrübeli isimler görünür olacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz pazar günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmesinin ardından tartışmalar, beraberinde birçok soru işaretiyle güncelliğini koruyor. Konu özelinde merak edilenlerin başında, Erdoğan’ın düşünceleri ve Albayrak’ın istifasının arka planında nelerin yaşandığı geliyor.

Reuters'a açıklama yapan ve ismi açıklamayan AKP’ye yakın üst düzey bir yetkili, Albayrak sonrası ‘yeni bir dönemin başladığını’ savundu. Albayrak’ı bakan yapmasının Erdoğan’a ciddi eleştirilerin yöneltilmesine sebep olduğunu aktaran yetkili, “Şimdi artık yeni bir başlangıç yapılıyor. Biden'a yazılan mektup, ABD ile yeni bir dönemi başlatabilir, Azerbaycan'da kazanılan zafer keza öyle. Libya ve Suriye’de sakin bir dönem var. Jeopolitik riskler de azalıyor. Bu dönem paralel olarak birçok alanda yeni gelişme görülebilir. Siyasette ve ekonomide söylemler icraatla desteklenecek. Bunu göreceğiz, gerçekten ciddi adımlar atılacak” ifadelerini kullandı.

“ALA VE YILMAZ’DAN SONRASI OLACAK”

Aynı yetkili, “Belki ağır olacak ama Albayrak'tan kalanların onarılması gerekiyor” yorumunu da yaparak şöyle devam etti: “Ekonomi Bakanı idi ama siyaset, sosyal hayat, güvenlik her alanda etkisi oluyordu. Acil reaksiyon alınması gereken alanlar var, bir hasar alındı. Bunu düzeltmek gerekli.”

AKP’nin tecrübeli isimlerinin daha görünür olmaya başlayacağını dile getiren yetkili, “Mesela Efkan Ala ve Cevdet Yılmaz’dan sonrası olacak. Siyasette ve ekonomide düzeltilecek alanlar belirleniyor. Elvan ve Ağbal çok koordineli şekilde çalışıyor. Bazı istifalar ve görevden almalar olabilir. Görevini yapamayan, hakkını vermeyen isimler kısa sürede yerini başka isimlere bırakacak” dedi.

‘ERDOĞAN KİŞİSEL BİR DARBE ALDI’

Reuters'ın konuştuğu başka bir yetkili ise “Erdoğan'ın gelişmelerden çok üzgün olduğunu” ve ayrıca ‘kişisel bir darbe aldığını’ ileri sürdü. “Şu anda durum en açık şekilde görülmeye başlandı” diyen yetkili, girilen dönemi ‘restorasyon zamanı’ olarak yorumladı. AKP’li isim şunları söyledi: “Gelinen nokta, parti ve teşkilatın yanı sıra oy oranlarında da kendini gösteriyordu. Gerçekten ekonomideki durum ve izlenen bazı politikalar nedeniyle AK Parti'nin oy oranında ciddi kayıp başlamıştı.”

Yetkili, bazı AKP’li milletvekillerinde geçmiş dönemde Albayrak'ın aşırı korunması nedeniyle kırgınlıkların olduğunu ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“VEKİLLERİN DEVA’YA YA DA GELECEK PARTİSİ’NE GİTMESİ GÜNDEMDEYDİ”

“Şimdi yeni bir sayfa açılabilir. Pasif kalan bazı isimler aktif hale getirildi. Devamı gelecek bunların. Bazı milletvekillerinin DEVA ya da Gelecek Partisi'ne gitmesi ya da partiyi bırakması bile gündemdeydi. Bakalım bu değişebilecek mi? Erdoğan liderliğinde ilk kez böyle bir şey oluyor. Bu durumun düzeltilmesi için de yapılan seri atamalar var ve devamı olacak. Küskünlerin, umudunu kaybetmeye başlayanların kazanılması mümkün olacak. İzlenen politikalarda gözle görülür bir değişiklik olacak.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol