birgün

4° PARÇALI BULUTLU

AKP’liler bitişin farkında

SİYASET 11.12.2021 10:12
AKP’liler bitişin farkında
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

New York Times'ta Türkiye ekonomisindeki kriz ve siyasal gelişmelerle ilgili kaleme alınan analizde "Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok insanın önerdiği fakat kendisinin seçimlerden önce sonuç almaya inandığı ekonomik çözüme tutunurken giderek daha da yalnız kalıyor” saptaması yapıldı.

Erdoğan'ın geçen ay katıldığı TV programında enflasyon ve TL’nin değer kaybetmesiyle birlikte insanları sakinleştirmeye çalıştığı ifade edilen yazıda, "Erdoğan, yeni açıklanmış ekonomik plandan geri dönüş olmayacağını söyledi. Ekonominin yer çekim kanununa karşı koyuyormuş gibi olan planı destekledi. Türk Lirası, Erdoğan konuştukça gözle görülür şekilde değer kaybetti. Türkler gündelik ürünlerin fiyatlarının iki katına çıkmasını ve akaryakıt fiyatlarının yüzde 40 olmasını izledi” denildi.

Carlotta Gall imzalı yazıda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 20 yıldır ülkeyi yönettiğine dikkat çekildi ve şöyle denildi: "18 ay içinde yeni seçim hazırlığıyla karşı karşıya olan Erdoğan, çoğunlukla ekonominin güç kaybetmesiyle birlikte anketlerde geride kaldı. Onun odaklanacağı konu, seçimlerde şansını artırmak için bu süreci tersine çevirmek olacak. Şu an piyasa ve analistler de bunu onaylıyor, Türkiye ekonomisini daha kötü hale getiriyor. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik planıyla birlikte daha da izole hale geldi. Eskiden etrafında olan danışmanlarından oluşan ekibi azalttı.Bu durum kendisinin etrafında dalkavukların olduğu ve hem seçmenden hem de ekonomik gerçeklerden koptuğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir dizi Merkez Bankası başkanı ve ekonomi bakanını görevden aldı ve ekonomiyi onlardan daha iyi bildiğini söyledi."

TOPARLANMA ŞANSI YOK

Öte yandan eski AKP Milletvekili ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, AKP'li milletvekilleriyle yaptığı görüşmeleri anlattı. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Üstün, AKP'li birçok milletvekili ve partili ismin mevcut gidişattan rahatsızlık duyduğunu kaydeden Üstün, şunları anlattı:

"Bir çoğu ikili lisan kullanıyor. Birebir konuştuğumuz zaman bizden hiç farklı düşünmüyorlar. Aynı şeyleri düşünüyorlar. Benim tanıdığım, sohbet ettiklerimizin yüzde 99'udur. Bunlar, ‘Bitti bu hikaye. Maalesef Doğu Perinçek'in eline düştü. Rota onun, bunun eline geçti. Keşke böyle olmasaydı' diyorlar. Artık daha toparlama şansının olmadığını, o işlerin bittiğini söylüyorlar. Bunu vekiller de söylüyor, eski vekil arkadaşlarımız da, teşkilattaki arkadaşlarımız da söylüyor."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol