Saray’ın vekilleri OGM misafirhanesinden çıkmıyor. Tarım Orman-İş Genel Başkanı Durmuş, misafirhanenin depremzedelere açılamadığını söyledi.

AKP’liler misafirhaneden çıkmıyor: Vekillerin OGM işgali sürüyor

HABER MERKEZİ

AKP’li milletvekilleri 2019’da kanser hastası bir orman muhafaza memuruna “vekiller kaldığı” gerekçesiyle yer verilmemesinden bu yana Orman Genel Müdürlüğü (OGM) misafirhanesini işgal ediyor. Depremin ardından birçok yurttaş evsiz kalırken OGM misafirhanesi kapılarını bu nedenle depremzedelere açamıyor.


İlk olarak temmuz ayında işgali gündeme getiren Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Ankara’da bulunan OGM misafirhanesinin önünde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Orman Genel Müdürlüğü misafirhanesi birkaç yıldır ne yazık ki bazı milletvekilleri ve danışmanlarına tahsis edilmiş durumdadır. Şu anda 20 oda büyük bir çoğunluğu kapalı olmasına rağmen depremzedelere açılmamaktadır. Birkaç depremzede şu anda konuk ediliyor ama başta meslektaşlarımız olmak üzere onlarca aile Ankara’da kalacak yer ararken ne yazık ki iktidar partisinin milletvekilleri bu kurumun odalarını işgal etmeye devam ediyor. Bu suçtur, insanlık suçudur. Buradan uyarıyoruz, sorumluluğu olanlar derhal en kısa sürede bu odaları boşaltmalı, sokaklarda yaşayan başta meslektaşlarımıza olmak üzere bu misafirhane açılmalıdır.”

PEŞKEŞ ÇEKEMEZSİNİZ

Misafirhanenin AKP’li bazı vekil ve danışmanlarına tahsis edilmesinden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in sorumlu olduğuna dikkat çeken Durmuş, “Sırf koltuğunuzun uğruna bu kurumun imkânlarını birilerine peşkeş çekemezsiniz. Derhal bugün itibarıyla istifa etmelisiniz. Anayasal suç işliyorsunuz, insanlık suçu işliyorsunuz. Geçmişte bu kurum kanser hastası memuruna, misafirine vermemiş terminalde sabahlamıştır. Şimdi ise yine başta meslektaşlarımız olmak üzere insanlar sokaklarda, terminallerde barınırken, kurumun odalarının milletvekili ve danışmanlarına tahsis edilmesi ve hala boş olması asla kabul edilemez. Lütfen gereğini yapın. Lütfen bu insanları boşalttırın, bir an önce depremzedeler buraya yerleşsin” diye konuştu.
Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un temmuz ayında OGM’nin misafirhanesinin AKP’li vekiller tarafından işgal edildiğini ilk kez gündeme getirmesinin ardından OGM’den iki kişi görevden alınmıştı. Durmuş, OGM’deki genel müdür yardımcıları Mustafa Özkaya ve Hayati Özgür’ün görevden alındığını açıklamıştı.