birgün

21° AZ BULUTLU

EKONOMİ 18.02.2020 09:31

AKP'nin bütçe oyunları: Merkez Bankası kaynakları açığı düşürdü

Merkez Bankası’ndan aktarılan kâr avansı ve ihtiyaç akçesi sayesinde bütçenin 19 milyar lira açık vermesi engellendi. Böylece merkezi yönetim bütçesi ocak ayında 21,5 milyar TL fazla verdi, harcamalardaki toplam artış da yatırımların azalması ile yüzde 9,6’da kaldı

AKP'nin bütçe oyunları: Merkez Bankası kaynakları açığı düşürdü

BirGün/Ankara

Ülkeyi içine sürüklediği ekonomik krizden çıkartamayan AKP iktidarı, gerçeği bütçe oyunları ile gizlemeye çalışıyor. “Bir cepten diğer cebe” para aktararak açık baskılanırken, yatırım harcamaları azaltılarak israf harcamalarındaki büyük artış gizleniyor. Merkezi yönetim bütçesine, Merkez Bankası’ndan (MB) aktarılan kâr avansı ve ihtiyaç akçesi ile yılın ilk ayında 21 milyar 501 milyon TL fazla verdirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı Ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, ocak ayında bütçe, Merkez Bankası’nın 32,5 milyar TL’lik kâr avansı, 5,3 milyar liralık da ihtiyaç akçesi olmak üzere aktarılan 40,5 milyar TL nedeniyle fazla verdi. Ocak ayında yapılan olağanüstü genel kurul toplantısından hemen sonra bütçeye aktarılan bu tutar sayesinde bütçenin ocak ayında 19 milyar TL açık vermesinin önüne geçildi.

YATIRIMDAKİ DÜŞÜŞ HARCAMAYI AZALTTI

2020 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri için öngörülen 1 trilyon 95 milyar 461 milyon TL ödenekten ocak ayında 100 milyar 669 milyon TL harcama yapıldı. Geçen yıl 91 milyar 860 milyon TL olan harcamalar sadece yüzde 9,6 arttı. Bütçe harcamalarındaki artış oranı, yatırım harcamalarındaki azalışın etkisiyle düşük çıktı. Geçen yılın aynı ayına göre, sermaye giderleri 10 milyar 947 milyon liradan 9 milyar 183 milyon liraya, sermaye transferleri de 4 milyar 969 milyon liradan 20 milyon liraya geriledi.
Bütçe gelirleri ise yüzde 26’lık artışla 122,2 milyar TL’ye çıktı. Vergi gelirleri geçen yıla göre yüzde 21 oranında artarak 67,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

FAİZ ÖDEMELERİ YÜZDE 75,1 ARTTI

Ocak ayında faiz ödemelerindeki artış yüzde 75,1 oldu. Ocak ayında iç ve dış borçları için bütçeden 12,7 milyar lira faiz ödeyen iktidarın Aralık 2002’den bu yana yaptığı toplam faiz ödemesi 944 milyar 730 milyon liraya ulaştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız