birgün

13° AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.07.2021 14:52

AKP'nin OHAL düzenlemelerini uzatan kanun teklifinde "gözaltı ve ihraç süresi" değişikliği

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, gözaltı sürelerinin 3 yıl daha uzatılması teklifini revize ederek 1 yıla indirdiklerini belirtti.

AKP'nin OHAL düzenlemelerini uzatan kanun teklifinde "gözaltı ve ihraç süresi" değişikliği

AKP, OHAL düzenlemelerini uzatan ve Ekonomik düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifinde, OHAL eleştirileri yapılan 2 maddede değişiklik yaptı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından yapılan açıklamada, torba yasada OHAL ile ilgili düzenlemede revizyona gidildiğini kaydedildi. Turan’ın açıklamasına göre, kanun teklifinde gözaltı süreleri ve kamu ihracı 3 yıl süreyle uzatılması önerisi 1 yıla indirildi. Turan, " "Biz OHAL isteyen bir ekip değiliz, biz ülkemizi büyütmek isteyen bir ekibiz" ifadelerini kullandı.

'OHAL'İ GEREKÇELENDİREN BAZI GERÇEKLERİN ORTADAN KALKMADIĞINI GÖRÜYORUZ'

Turan, şunları söyledi:

"25 maddelik bir teklifimiz var, görüşmelerine bugün başlıyoruz. Köy korucularının maaşlarının düzenlenmesinden, depremde zarar gören vatandaşlarımıza bir takım imkanların verilmesine kadar. Birçok konuyu burada bulabiliriz. Bu 25 madde içerisinde ekonomiyi ilgilendiren birçok konu olduğu gibi geçen hafta özellikle muhalefetin yoğun ithamlarına maruz kalan. Olağan Üstü Hal diye değerlendirilen 3 tane de maddemiz vardı biliyorsunuz. OHAL, Ak Parti açısından değerlendirildiğinde hep zorunlu olarak gündeme gelmiş, özel düzenleme, anayasal bir hak. Biz 2002 yılında iktidara geldiğimizde bölgesel olan OHAL'ı kaldıran bir partisiyiz. Aynı şekilde darbe girişiminden sonra FETÖ ile mücadele kapsamında yine Meclisimizin büyük çoğunluğunun destek verdiği OHAL ilanından sonra ilk fırsatta 2018 yılında bu kanunu yani OHAL'i kaldırmış bir partisiyiz. Biz terörle mücadele dahil tüm mücadelemizi ülkemizi büyütmeyi, demokrasimizi genişletmeyi kanunlar çerçevesinde uluslararası alandaki kriterler çerçevesinde yapmayı prensip edinen bir partiyiz. Ancak hepimizin bildiği ve gördüğü gibi olağanüstü halin de anayasadan kaynaklanan kriteriyle beraber bir gereklilik olduğunu, çok sinsi bir örgütle karşı karşıya kaldığımızı. Daha dün birçok kurumda hem askeriyede hem emniyette başta olmak üzere mahrem imam adıyla ifade edilen örgüt mensuplarının ifadelerine bağlı olarak yeni yeni açılmaların, tespitlerin yapıldığını görüyoruz. Her ne kadar OHAL'i kaldırmış olsak da OHAL'i gerekçelendiren bazı gerçeklerin ortadan kalkmadığını görüyoruz. Biz OHAL isteyen bir ekip değiliz, biz ülkemizi büyütmek isteyen bir ekibiz."

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) kayyum olarak atanmasına ilişkin hüküm 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 3 yıl daha uygulanmasının öngören düzenlemede ise değişikliğe gidilmedi.

Teklifin Meclis Komisyonu'nda kabul edilen ilk halinde, "terörle mücadele" kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması gibi birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 31 Temmuz'dan itibaren 3 yıl uzatılabillmesi isteniyordu.