Google Play Store
App Store
AKP, seçim yaklaştıkça EYT'lileri hatırlıyor

Haber Merkezi

Saray yönetimi her fırsatta seçimlerin zamanında yapılacağını ifade etse de ülke seçim atmosferine girdi. Meclis’te yer alan 6 muhalefet partisi ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ üzerine çalışmalarını hızlandırdı. İktidar cephesi de bir dizi hamle hazırlığında. Merkez Bankası’nın faiz indiriminden Suriye’ye yönelik operasyon sinyaline dek gündem hareketli.

Dün Hürriyet’te yer alan habere göre ise Erdoğan'ın, AKP teşkilatına, "2023 seçimlerine hazırlanın. Çalışmalarınızı hızlandırın. Sürekli sahada olun, yaptıklarımızı iyi anlatın. Tam gaz devam ediyoruz" talimatı verdiği öne sürüldü.

Emeklilikte yaşa takılan yurttaşların taleplerine yıllardır "bütçeye yük" yanıtı veren iktidar, artan kriz ve büyüyen tepkiler sonrası iddiaya göre konuyla ilgili çalışma başlattı. Kamuoyunda "EYT’liler" olarak bilinen ‘emeklilikte yaşa takılanlar’, bugüne kadar pek çok kitlesel eyleme imza atmıştı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran’a göre EYT’lilerin sayısı 5 milyon 400 bin kişi. Neredeyse her seçim döneminde hatırlanan EYT’liler bugünlerde yeniden gündeme geliyor. AKP'ye yakın Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını doldurup emekli olmak için yaşı bekleyenlere dönük bir çalışma yapıyor. Haberde net ifadeler yer almazken, "Bu konuda ne yapılabileceğine, maliyetlere bakılacak. Hazırlanan öneri Başkan Erdoğan'a sunulacak. Son kararı Erdoğan verecek" denildi.

Erdoğan, yurttaşların bu konudaki mücadelesi sonrası yaptığı açıklamada, "Emeklilikte yaşa takılanlar kampanyası siyasi ranta dönüştürülmemeli. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz. Bu teklifin maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Böyle bir yükü ülkenin sırtına bindiremeyiz" demişti.