birgün

12° AÇIK

SİYASET 18.08.2021 09:43

"AKP ve MHP seçim barajında anlaştı, iki konuda ise tartışıyor"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre, AKP ile MHP arasında Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası konusunda yürütülen çalışmalarda ikinci aşamaya geçildi. İki parti arasında seçim barajı konusunda anlaşma sağlanırken, "İttifak içinde de baraj" ve "daraltılmış bölge sistemi" konusunda anlaşma sağlanamadı.

"AKP ve MHP seçim barajında anlaştı, iki konuda ise tartışıyor"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP ile MHP'nin seçim barajında anlaştığını ancak iki parti arasında 'Daraltılmış Bölge' sistemi ve ittifak içine de baraj getirilmesi teklifinin tartışıldığını ifade etti.

Selvi, “Seçim barajı yüzde 5’e iniyor” başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısında, Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası'nda ikinci aşamaya geçildiğini bildirdi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında yapılan çalışmada ana iskeletin ortaya çıktığını kaydeden Selvi, bu ikilinin seçim yasasında çalışmalar yaparak son şeklini vereceklerini belirtti.

AKP ile MHP heyetlerinin iki konuda ise anlaşma sağlayamadığını belirten Selvi, bu iki başlığı Erdoğan ve Bahçeli'nin karara bağlayacağını ifade etti.

'İTTİFAK İÇİ BARAJ VE DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİ'NDEN SONUÇ ÇIKMADI'

Selvi'ye göre MHP, ittifak içinde de baraj istiyor. İttifaksız seçimlere girecek partiler için yüzde 5 baraj getirilmesini isteyen MHP, ittifak halinde seçime girecek partiler açısından ayrı bir seçim barajı getirilmesi öneriliyor. Selvi'ye göre ittifak halinde seçimlere giren partilere yüzde 10 barajı isteniyor.

Abdulkadir Selvi, AKP'nin Büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini isterken MHP'nin buna sıcak bakmadığını yazdı. Selvi'ye göre MHP, daraltılmış bölge sisteminde milletvekili kaybetmekten korkmanın yanısıra bu sistemin HDP'ye yarayacağını düşünüyor. Selvi, AKP ile MHP arasındaki görüşmede dar bölge sisteminin masaya yatırılmadığını da aktardı.

Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"MHP, ittifak içine de baraj getirilmesini istiyor. İttifaksız seçime giren parti için seçim barajı yüzde 5’e indirilirken, ittifak halinde seçime girecek partiler açısından ayrı bir seçim barajı getirilmesi öneriliyor. MHP, ittifak halinde seçimlere giren partiler açısından yüzde 10 barajının korunmasını öneriyor.

AK Parti ise ittifak halinde ayrı bir seçim barajı getirilmesine sıcak bakmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek yok” demişti ama Bahçeli ısrarlı olduğu takdirde yeniden değerlendirileceği ifade ediliyor.

AK Parti ile MHP arasındaki görüşmelerde daraltılmış bölge konusunda bir sorun yaşanıyor. AK Parti daraltılmış seçim sistemine geçilmesini öneriyor ama MHP buna sıcak bakmıyor. AK Parti milletvekili sayısı 30’u aşan büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini öneriyor. MHP ise daraltılmış bölge seçim sistemine sıcak bakmıyor. Büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini doğru bulmuyor. MHP, daraltılmış bölge seçim sisteminde milletvekili kaybedeceğini düşünerek, mevcut sistemin devamını istiyor.

AK Parti, MHP’nin daraltılmış seçim bölgesi konusundaki itirazını haksız bulmuyor. O nedenle ortada aşılmayacak bir sorun görünmüyor. AK Parti’deki yaklaşıma bakınca mevcut seçim sisteminin aynen devam edeceğini söyleyebiliriz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol