İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bugün yaptığı konuşma iktidar için ‘yeni mağduriyet’ bahanesi haline getiriliyor. Meclis Başkanı Şentop, Akşener’i “Esefle kınadığını” söyledi.

AKP yeni mağduriyetini buldu: Meclis Başkanı Şentop da Akşener’i hedef aldı

Geçen hafta partisinin İstanbul İl Binası kurşunlanan İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’in bugün yaptığı konuşma ardından AKP’li isimlerin ardından AKP’li Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan da açıklama geldi. Şentop, Akşener’in mermileri yere atmasını, “Millet iradesine yapılmış büyük bir saygısızlıktır” ifadeleriyle hedef aldı.

Resmi Twitter hesabından Akşener’in konuşması üzerine bir açıklama paylaşan Şentop, şunları söyledi:

"Bugün bir grup toplantısında, bir Genel Başkan’ın, kürsüden elindeki mermileri yere atarak yaptığı şov ile vermek istediği mesaj millet iradesine yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Hangi amaçla, hangi bağlamda, neye dikkat çekmek için olursa olsun millî iradenin kalbi, milletin sinesi olan Gazi Meclis, mermilerin, silahın değil, sözün, fikrin yeridir. Gazi Meclisin mekânları darbe dönemleri dışında mermilerin, silahların mekanı olmamıştır; asla olmayacaktır. Şov amacıyla dahi olsa, yapılan hareketi esefle kınıyorum.

Toplumsal her türlü sorunun çözüm yolu olan siyasette ve siyasetin kalbi olan Mecliste şiddet vasıtası olan bir nesnenin propaganda için umuma teşhir edilmesi; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ekranlarda ve satırlarda “mermi” kavramı ile yan yana getirilmesi her şeyden önce siyasete ve Meclise büyük zarar verir. Bu noktada en büyük hassasiyeti göstermesi gerekenler ise şüphesiz milletvekillerimiz ve siyasi partilerimizin genel başkanlarıdır.

Herkesi, özellikle seçimlere yaklaştığımız bu hassas süreçte, Meclisin saygınlığına yakışır şekilde hareket etmeye davet ediyorum."

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

Akşener, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan silahlı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına da tepki göstererek "Hollywood prodüksiyonlarına, taş çıkartacak, bu fantastik açıklamanın, sonunda ise, Recep Bey çıkmış, benden özür bekliyormuş. Çünkü, kendisi çok kırılmış. Duyguları incinmiş. Rencide olmuş. Vah vah… Yazık ki ne yazık. Utanmasan, mermiye saldırdı diye, parti binamızı tutuklayacaksın. Bir de senden, özür dileyeceğim, öyle mi? Hadi oradan be hadi oradan" diye seslendi.