birgün

22° AÇIK

SİYASET 23.01.2020 01:42

Akşener’den FETÖ'cü suçlamasına yanıt: Bumerang gibi boynunuza dolanır

İYİ Parti Lideri Akşener, FETÖ’cü suçlamalarına ‘Herkes aynaya baksın’ yanıtını verdi. Akşener, bu suçlamanın konuyu ciddiyetten uzaklaştıranların boynuna bumerang gibi dolanacağını ifade ederek, “Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar benden bu çıkmaz” dedi

Akşener’den FETÖ'cü suçlamasına yanıt: Bumerang gibi boynunuza dolanır

Nurcan Gökdemir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da bazı gazeteci ve yazarlarla bir araya gelerek partisinin kuruluşundan bu yana geçen iki yılı ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

FETÖ suçlamalarına sert yanıtlar veren Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işlemediğini, ülkenin nefes alamaz hale geldiğini, iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesini istediklerini bildirdi. Akşener, geçişi Erdoğan’ın yapacağına inandığını da belirtti.

Akşener’in gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Türkiye'de ne olsa, herkes yaşananları Sayın Erdoğan'dan biliyor. Tek adam rejiminin getirdiği durum bu. Kısa, öz, sivil yeni bir anayasa ile iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğine, sistemin çağın şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Anketlerde sistemin değişmesi gerektiğine inanların oranı yüzde 54 ile 64 arasında değişiyor.

ERDOĞAN GEÇECEK

İnanıyorum ki iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz. Ben iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme bizi Sayın Erdoğan'ın geçireceğini düşünüyorum. Saray Erdoğan'ı kapattı, steril hale getirdi. 31 Haziran ve ikinci İstanbul seçimini AK Parti incelesin, derken bunu kastediyorum.

ERKEN SEÇİM

Kendimi Erdoğan’ın yerine koyuyorum; elinizde 2023'e kadar süre var neden seçime gidesiniz. Erken seçim ön görmüyorum. Durup dururken neden seçim yapsın?

Ben Erdoğan'ın bu sistemle seçime gidince seçilemeyeceğini görüyorum. Diyelim ki seçime bu sistemde gidildi, İYİ Parti'nin ittifak içerisinde bulunmasının ön şartı parlamenter sisteme dönmektir. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla da yeni kurulacak partiler de dahil olmak üzere muhalefet partileri bu görüşte.

YENİ PARTİLER

Yeni partiler seçenekleri arttırır, rekabeti arttırır, demokrasiyi güçlendirir. Ama şu da var, biz rakibiz. AKP ile de CHP ile de rakibiz. Bu nedenle ittifaklar konusunda şimdiden bir şey söylemek istemem.

Partimize ve şahsen bana çok rasyonel bir strateji yaptı. Germedi, tek kelime etmedi. Ama aşağı tarafta muhteşem bir Meral Akşener şeytanlaştırması oldu. Süper bir stratejiydi. Ben Reis’in büyük düşmanı olarak paketlendim, onlar Reis’e ihanet etmiş görünüyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

“İlle de ben” deme gibi bir huyum yok. Nefes almaya ihtiyacımız var, başkanlık sisteminde seçime gidildiğinde insanları üzen taraf olmayız, seçmenin tekrar mutsuz olmasına sebep olmayız.

AKP İLE İTTİFAK

Siz illet, zillet, İP diye konuşan küçük ortağın dengesini neden bozuyorsunuz böyle bir soruyla?

FETÖ'CÜ SUÇLAMASI

Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bunu benden çıkaramayacaklar. Bunu da en iyi Sayın Erdoğan biliyor. Sürekli olarak aynı şeye atış yapıp herhangi somut bir şey söylemeden, imalı imalı konuştuğunuz zaman işi sulandırırsınız, ciddiyeti ortadan kaldırırsınız, bir bumerang yaratırsınız. O da gelir boynunuza geçer. Herkes aynaya baksın.

DEMİRTAŞ’IN TİYATRO OYUNU

Hanımefendilerin bir tiyatro oyununa gitmesi bizi ilgilendirmez, buna bir siyasi sonuç olarak bakabilir miyiz, CHP'nin kurumsal yapısında oradaki fotoğrafın bir karşılığı var mıdır bilmiyorum. Benim bildiğim Kılıçdaroğlu'nun PKK ile arasına mesafe koymadığı sürece CHP’nin HDP ile arasına mesafe koyacağı beyanatı. Bu beyanatta bir değişiklik yoksa o fotoğraf ve aileler üzerinde yorum yapmak istemem.

Siyasilerin eşleri tiyatroya gitmiş. “Megri megri” de hiç Emine Hanım’dan bahsettim mi? Hiç Emine Erdoğan'ın eylemleri, tutumuyla ilgili 2002'den beri hiç ağzımdan yorum duydunuz mu? Hayır. Ben davet edilseydim gitmezdim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız