birgün

15° AÇIK

BİRGÜN EGE 30.04.2021 11:06

Alaçatı Sulak Alanı mutlaka korunmalı

Alaçatı Sulak Alanı mutlaka korunmalı

BirGün EGE

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’ne çağrıda bulunarak, İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesindeki Alaçatı Sulak Alanı’nda devam eden inşaatların durdurulması istedi.

Alaçatı Sulak Alanı’nın 150’nin üzerindeki kuş türüne, su yılanına ve endemik/endemik olmayan flora ve faunaya sahip bir alan olduğunu belirten TMMOB Şehir Plancıları İzmir Şubesi, söz konusu alanın korunması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesini sorumluluk alarak inşaatların durdurulması için adım atmaya davet etti.

Şehir Plancıları İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi Kanununun “Büyükşehir belediyesinin imar denetim yetkisi” başlığı altındaki 11. maddesinde denetim yetkisinin hem ilçe belediyesinin hem de büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda olduğunun belirtildiği ve söz konusu alandaki faaliyetlerin denetlenmesi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunulduğu kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol