Barış Soydan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı da olan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın , yeni çıkan ‘Burası Çok Önemli’ isimli kitabında Akbank’ı suçladığını yazdı. Kitapta “Ülke risk primimizi 80-100 kadar yukarı taşıdığını, yani ekonominin tüm paydaşlarının yurt dışından döviz borçlanma maliyetini 100 baz puan artırdığını tespit ettik” şeklinde suçlanan bankanın Akbank olduğunu aktaran Soydan, banka yöneticilerinin de bakanlığa çağırılarak sorgulandığını yazdı.

Albayrak, yeni kitabında Akbank’ı suçlamış

Barış Soydan, halktv.com.tr’deki yazısızında Berat Albayrak’ın yazdığı ‘Burası Çok önemli’ isimli kitabı değerlendirdi. Albayrak’ın söz konusu kitabının 211. sayfasında, “2018’deki kur saldırısının ardından, eylül-ekim aylarında bir özel bankamızın bankacılık teamüllerine aykırı şekilde yüklü miktarda Türkiye CDS’i satın aldığını, bunun neticesinde ülke risk primimizi 80-100 kadar yukarı taşıdığını, yani ekonominin tüm paydaşlarının yurt dışından döviz borçlanma maliyetini 100 baz puan artırdığını tespit ettik” şeklinde suçladığı bankayı araştırdığını belirten Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğrusu çok ciddi bir iddia. Nedir bu işin arka planı? CDS, Türkiye’nin risk primini gösteren bir finansal enstrüman. Türkçesi kredi temerrüt swap’ı. (Swap: Para takası.) Türkiye tahvillerini sigortalamak için ödenen prim olarak da tanımlanabilir… CDS’in yukarıya gitmesi, Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinin daha maliyetli borçlanmasına neden olur. Hangi banka böyle bir işe kalkışır? Ve neden? Biraz araştırdım. Bir kaynağım o dönemde bu konuda herhangi bir bankaya ceza kesildiğini hatırlamadığını belirterek, ‘Bir ceza uygulansa BDDK açıklardı veya bankanın açıklama yapması gerekirdi’ dedi. İki farklı kaynağımın teyit ettiği bilgiye göre Albayrak’ın sözünü ettiği banka Akbank’tı.”

‘KARAALİ TEMKİNLİYDİ’

Ankbank’ın Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Karaali’nin çok temkinli bir yönetici olduğunu dile getiren Soydan, “Türkiye ekonomisindeki risklerin giderek arttığı 2018 yılında CDS’ler yoluyla bankayı sağlama almak istemişti. Bu doğru bir karar mıydı, tartışmalı. Ama Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisiyle yönetildiğini, CDS’in de yasal bir ürün olduğunu unutmayalım” dedi.

‘BAKANLIKTA ADETA SORGUYA ÇEKİLMİŞ’

Karaali’nin bu kararın ardından Akbank yöneticilerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na çağırılarak, “adete sorguya çekildiğini” ifade eden Barış Soydan, “Türkiye ekonomisindeki risklerin giderek arttığı 2018 yılında CDS’ler yoluyla bankayı sağlama almak istemişti. Bu doğru bir karar mıydı, tartışmalı. Ama Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisiyle yönetildiğini, CDS’in de yasal bir ürün olduğunu unutmayalım” şeklinde yazdı.

ANKARA’DAN GELEN TELEFON

Karaali’nin, olayın ardından Akbank genel müdür yardımcılığı görevinden alındığını belirten Soydan, “Karaali’nin Akbank’tan ayrılmak zorunda kalmasına Ankara’dan giden telefonun yol açtığı öne sürülüyor. O dönemde başka banka yöneticileri de ekonomi yönetiminin talebiyle görevlerinden alınmışlardı” ifadelerine yer verdi.

‘ALBAYRAK’IN GÖZÜNE GİRMEK İÇİN YAPILANLAR’

Soydan, Albayrak’ın kitabında dikkat çeken bir diğer ayrıntıya da yer verdi. Soydan yazısını, “O dönemde ekonomi yönetiminden ve Merkez Bankası’ndan bazı isimlerin Berat Albayrak’ın gözüne girebilmek için bankaların attığı bazı adımları bire bin katarak şikayet ettiği iddiaları da var… O dönemle ilgili tartışmalar sürecek” diyerek sonlandırdı.