birgün

15° KAPALI

Alevi ve Kürtler’in evleri işaretlendi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara Mamak'ta yaşayan bazı Alevi ve Kürt ailelerin evlerinin işaretlendiğini bildirdi. Pir Sultan Abdal Derneği Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş, evleri işaretlenen Alevi ve Kürt ailelerin kaygılı ve tedirgin olduğunu belirtti. Hakverdi, ‘’Hükümet ‘çocuk işi’ deyip geçiştiriyor. Biz bu işaretleri Mamak’tan, Çorum’dan biliyoruz’’ dedi

GÜNCEL 23.09.2016 15:00
Alevi ve Kürtler’in evleri işaretlendi
Abone Ol google-news

BURCU CANSU

Ankara Mamak'ta Alevi ve Kürt yurttaşların oturduğu 20 dairelik apartmanda 7 Alevi ve 1 Kürt ailenin evlerinin kapılarına kırmızı kalemle çarpı işareti konuldu.​ ​Sabah evlerinden çıktıklarında işaretleri gören yurttaşlar büyük bir tedirginlik ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi Başkanı Ali Üngörmüş'e giderek durumu aktardı. Üngörmüş, başvurular üzerine apartmana gittiklerinde​ ​evleri işaretlenen yurttaşların kendisine, "Muhtemelen gece geç saatlerde işaret konulmuş. Akşam geldiğimizde işaret yoktu, sabah gördük. Sabah çok erken saatlerde işaret olmayan bir Alevi komşunun evi de daha sonraki saatlerde işaretlenmiş" dediğini söyledi.

Evleri işaretlenen yurttaşların kaygılı olduğunun altını çizen Üngörmüş, şikayet geldiğinde öncelikle çocukların yapmış olabileceğini düşündüklerini fakat apartmana gittiklerinde farklı katlardaki sadece Alevi ve Kürt ailelerin yaşadıkları evlerini kapılarında işaretleri gördüklerini söyledi.

İşaretlemeyi Twitter'dan duyuran​ CHP Ankara Milletvekili ​Ali Haydar Hakverdi de "Dün gece Mamak'ta Alevi ve Kürtlerin evleri işaretlendi. PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş ile birlikte evlerine işaret konulan ailelerle görüştük. Tedirginler,​ ​sorumluların bulunması için yetkililer bir an önce harekete geçmeli. Barışa ve kardeşliğe yapılan saldırılara geçit vermeyeceğiz" dedi.

Failler bulunmuyor

Hakverdi, BİRGÜN'e yaptığı açıklamada da bugüne kadar yaşanan benzer olayların hiçbirinde faillerin bulunmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Son yıllarda özellikle Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı mahallelerde sıkça rastlanılan olaylar. AKP hükümeti, ‘çocuk işi’ deyip geçiştiriyor. Fakat biz bu işaretleri Maraş'tan, Çorum'dan biliyoruz. O yüzden yetkililere bir daha sesleniyoruz. Evlerimizin önüne, kapımızın dibine kadar gelen bu kişileri bulun. Onları korumaktan ve kollamaktan vazgeçin."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol