birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Alevileri hedef alan öğretmen Bursa'da protesto edildi

Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni M.C.’nin alevilere yönelik aşağılayıcı ve hakaret içerikli ifadeleri protesto edildi. Yapılan açıklamada M.C.’nin öğretmenlik yapmaması gerektiği belirtildi.

GÜNCEL 01.12.2022 14:44
Alevileri hedef alan öğretmen Bursa'da protesto edildi
Abone Ol google-news

Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan M.C. isimli öğretmenin 23 Kasım’da Alevi inancı ve kültürüne yönelik kullandığı aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler Bursa Alevi Bektaşi Birleşenleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde saat 14.00’de protesto edildi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı protestoda öğretmen M.C. hakkında suç duyurusunda bulunulmasına rağmen başka bir okulda görevlendirilmesine tepki gösterildi. “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atan kitle bir de basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘ŞAHSIN ÖĞRETMENLİK YAPMASI KABUL EDİLEMEZ’

Hürriyet Anadolu Lisesi’nde aleviler hakkında “Ben alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir” şeklindeki ifadelerine tepki gösteren açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bursa Başkanı Murat Çalışkan okudu.

Okullarda nefret tohumu ekilmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Çalışkan, “Olayı bir öğrencinin durumu ailesine anlatmasıyla öğrendik. Aile tarafından Hürriyet Anadolu Lisesi’nden gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Yine aile ve demokratik kitle örgütü temsilcileri tarafından Bursa Valisi ile görüşülmüş, öğretmenin görevden uzaklaştırılması ve hakkında idari işlem yapılması talep edilmiştir” dedi.

Eğitimci sıfatını taşıyan bu şahsın nefret içerikli söylemlerinin Anayasaya aykırı olduğunu sözlerine ekleyen Çalışkan şöyle devam etti: “Şahıs hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını oluşturması nedeniyle suç duyurusunda bulunduk. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı. Ancak aynı şahsın başka okulda görevlendirildiğini öğrendik. Bunu kabul etmiyoruz. Bilim yuvası olması gereken okullarda nefret tohumu eken Alevi inancı ve kültürüne yönelik iftira ve hakaretlerde bulunan toplumsal barışımıza, birliğimize kasteden ayrıca laiklik karşıtı gerici cinsiyetçi söylemlerde bulunan ve açıkça suç işleyen bu kişinin öğretmenlik yapması kabul edilemez.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol