birgün

22° AÇIK

'Alevilerin Sesi Dergisi'nin temmuz sayısı çıktı

'Alevilerin Sesi Dergisi'nin Madımak Katliamı'nı konu alan temmuz sayısı çıktı. Dergide 'Kötülüğün Sıradanlığı' başlıklı dosyaya birçok önemli isim katkıda bulundu.

KÜLTÜR SANAT 29.06.2022 16:38
'Alevilerin Sesi Dergisi'nin temmuz sayısı çıktı
Abone Ol google-news

Erdal Kılıçkaya'nın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Türkçe, Almanca ve Fransızca yayımlanan 'Alevilerin Sesi Dergisi’nin temmuz sayısı çıktı. Yeni sayının ana konusu Madımak katliamı.

2 Temmuz 1993 tarihindeki katliamın 29’uncu yıldönümüne girilirken “Kötülüğün sıradanlığı” başlıklı dosyaya birbirinden önemli isimler katkı sundu.

Derginin 268-269’uncu sayısında Madımak dosyası üç bölümde ele alınıyor. Dergide yayınlanan 'Kötülüğün Sıradanlığı' başlıklı dosya altında otelin önüne toplanan güruhu insan yakmaya iten neden, içlerindeki o kötülük sorgulanıyor.

“Bitmeyen yas, kanayan yara” başlığında aileler, otelden sağ kurtulanlar, ağır acılar, yaşanılan travmayı ele alınıyor. Madımak Katliamı'nı gerçekleştirenlerin arkasındaki “Derin devlet ve komplo” ilişkisi irdeleniyor.

KATKI SUNANLAR

Ali Balkız, Akın Birdal, Şenal Sarıhan, Kelime Ata, Ozan Çavdar, Eylem Şen Madımak’ı tüm detaylarıyla ele alıyor. Av. Seyit Sönmez, Maraş Katliamı’nın hukuki sürecini yazdı. Zeliha Altuntaş’ın, Nevin Sevük’ün ve Dilek Şirin’in Alevi Kadın Hareketine dair yazıları da dergide yer alıyor. Can Dündar, “Aleviler tarih yazıyor”, Ragıp İncesağır, “Mansur’dan Ali İsmail’e İnsanlık Onuru”, Turan Eser, “Aleviler barış okudu, adalet yazdılar” başlıklı yazılarıyla dergiye katkı sunuyorlar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol