birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.12.2019 13:44

Ali İsmail Korkmaz cinayetinde suçlu bulunan polis 'zarar gören şikâyetçi' olarak davaya dahil edildi

Gezi direnişi davasında tutuklu yargılanan Osman Kavala, AİHM'nin kararına rağmen serbest bırakılmadı. Mahkeme ayrıca Ali İsmail Korkmaz cinayetinde suçlu bulunan polis Mevlüt Saldoğan'ı 'zarar gören şikâyetçi' olarak davaya dahil etti

Ali İsmail Korkmaz cinayetinde suçlu bulunan polis 'zarar gören şikâyetçi' olarak davaya dahil edildi

Gezi davasında iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi. Hükme gerekçe olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararının kesinleşmemesi gösterildi. Bir sonraki duruşma tarihi ise 28 Ocak olarak belirlendi. Mahkeme, aralarında, Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesi olayında ölümcül tekmeleri attığı gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan polis Mevlüt Saldoğan'ın 'zarar gördüğü' iddiasıyla yaptığı katılma talebini kabul etti.

İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'nın yıkılarak, yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine yönelik planları protesto etmek amacıyla Mayıs 2013'te başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılarak iki hafta süren eylemlerle ilgili açılan davanın dördüncü duruşması bugün yapıldı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada görülen davada şimdiye kadar her duruşma ayrı heyet tarafından görülmüştü. İlk kez geçen seferki heyet ikinci duruşmaya katıldı.

784 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ve tutuksuz yargılanan sanıklardan Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay,Çiğdem Mater ve Yiğit Ali Ekmekçi de salonda hazır bulundu.

Gezi eylemleri esnasında güvenlik güçlerinde görev yapan tanıklar Ercan Aydın ve Hasan Gül tanık olarak dinlendi. Tanıklar ifadelerinde tutuklu sanık Osman Kavala’yı şiddet içeren olaylarda görmediklerini ve bu olayları organize ettiğine dair bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade ettiler.

İstanbul Güvenlik Şube’de görevli Gül, “o dönem kendi personelimiz için gaz maskesi bulmakta zorlanmalarına rağmen eylemcilerin gaz maskelerine sahip olmalarının” dikkatini çektiğini; fakat “kurumsal bir destek” tespit etmediklerini, “tespit etselerdi zaten müdahele etmiş olacaklarını” söyledi.

Kavala, “iddianame suçlu değil, suçsuzluğumu gözler önüne seriyor” ve “hukuksuz ve ayrımcı uygulama son verilecek” diyerek tahliyesini istedi.

Müdafi Av. Dr. Köksal Bayraktar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10 Aralık 2019’da verdiği kararın noter tasdikli tercümesini mahkemeye teslim ederek, heyetin “tutukluluk süresi makul süreyi çok aştığı” için Kavala için verilen “derhal serbest bırakılması” gerektiği kararına uymasını talep etti.

Mahkeme, Ali İsmail Korkmaz cinayetinde suçlu bulunan polis Saldoğan'ı davaya dahil etti!

Duruşmada, Gezi Parkı/Osman Kavala davasına 'eylemlerden zarar gördükleri' iddiasıyla yapılan katılma talepleri de değerlendirildi. Mahkeme, aralarında Mevlüt Saldoğan'ın da bulunduğu polisler ve Hazine'nin 'zarar gördükleri' iddiasıyla yaptıkları davaya katılma başvurusunu kabul etti. Mahkemenin değerlendirmesine göre başvuru yapan 93 kişi ve kurum da Gezi/Kavala davasında 'katılan' sıfatıyla yer alacak.

Saldoğan’ın 28 Haziran 2019 tarihli katılma dilekçesi şöyle:

“Ben olayla ilgili olarak daha önceden ifade vermiştim, o ifadem doğrudur, aynen tekrar ederim. Olay tarihinde ben Eskişehir ilinde polis memuru olarak görev yapıyordum. Gezi parkı olayları nedeniyle Eskişehir ilinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü nedeniyle beni sorumlu tuttular ve ben bu olay nedeniyle 13 yıl ceza aldım yaklaşık 4 yıl kapalı cezaevinde kaldım. 2016 yılında çıkan KHK ile salıverildim. Bu olayla beraber aile birliğim bozuldu, eşimden ayrıldım. Bu darbe girişimini her kim yaptı ve yönlendirdiyse hepsinden şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum. Olay nedeniyle maddi ve manevi zararlarım oldu hala zararlarını çekmekteyim, mesleki itibarımı mesleki kariyerimi kaybettim. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum.”

gezi-davasinda-osman-kavala-nin-tutuklulugunun-devamina-karar-verildi-666089-1.

Savcı, polis Saldoğan hakkında müebbet hapis cezası istemişti

ezi eylemleri sırasında Eskişehir'de 10 Temmuz 2013'te 19 yaşındayken öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında yargılanan polislerden Mevlüt Saldoğan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ali İsmail Korkmaz'a ölümcül tekmeleri attığı gerekçesiyle 'nitelikli yaralama' suçundan verilen bu cezaya itiraz eden savcılık, hükmün bozulmasını ve Saldoğan'a 'kasten öldürmek' suçundan müebbet hapis cezası verilmesini istemişti.

Mahkeme ise Kavala'nın tutukluluğunun sürmesine karar verdi. Karara gerekçe olarak AİHM kararının kesinleşmemesi gösterildi. Bir sonraki duruşma tarihi ise 28 Ocak olarak belirlendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız