birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SPOR 19.02.2020 17:33

Ali Koç'tan Turkuvaz Medya'ya tepki: 'Demode yöntemlerle leke sürmeniz mümkün değil'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Turkuvaz Medya'ya tepki gösterdi. "Geçen hafta kendilerinin haber kanalında alel alece hazırlanan, bana göre son derece ucuz komplo teorileriyle kurgulanmış haberle ilgili bir kez daha teşükker ediyorum" diyen Koç, "Bu demode yöntemlerle ne şahsıma ne de Fenerbahçe camiasına leke sürmeniz mümkün değil" dedi

Ali Koç'tan Turkuvaz Medya'ya tepki: 'Demode yöntemlerle leke sürmeniz mümkün değil'

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısında Türkiye Futbol Federasyonu'nun durumuyla ilgili konulara değindi.

2019'da yapılan TFF seçimleri hakkında konuşan Koç, "Biz çok ümitliydik, Türk futbolunun yapısal sorunlarını gidermek için. Futbolumuzu rekabetçi ve sürdürülebilir yapmak adına ve her şeyden önemlisi uzun zamandır hasret kaldığımız adil rekabet ortamını inşa etmek için büyük bir ümit olarak gördük. Bu duygular içindeydik. Seçimden önce bunu ilgili kişilere aktardık. Hiçbir şekilde isim dahi söylemedik. Etsek de olmayacakmış zaten. Çünkü isimler başka türlü belirleniyormuş. 8 aylık sürede yaşadıklarımızdan sonra ne kadar naif beklentiler içinde olduğumuzu üzülerek anladık, hatta kabullenmek zorunda kaldık" diye konuştu.

"Bu şekilde fazla yol kat edemeyeceğiz"

Koç, TFF başkanlık seçimlerine ilişkin, "TFF başkanının hangi sahiplerle, hangi özel sebeplerle belirlendiğini, yönetim kurulunun nasıl oluşturulduğunu, kurullara nasıl adam sokulduğunu, futbolun içindeki olan özel dengelerle bunları daha iyi anladık. Gördük ki aslında bu kafayla, bu zihniyetle bundan sonraki yönetimler için de bu şekilde davranılacaksa çok fazla yol kat edemeyeceğiz. Türkiye futbolu bürokratlardan, belediyede yöneticilik yapmış kişilerden, futbola ilgisi olmayan ama kamu ihalesine daha çok önem veren profillerle ilerleyemeyeceğiz. Bunun ilerlemesi için bu işten anlayan, futbolun değer zincirinin bir kısmından gelen değişik tecrübelere sahip bir insanların bir araya gelerek olacağını görüyoruz. Federasyonda 2 kişiden bahsetmek isterdim sizlere görev alan. Arkadaşlarımızın itirazı üzerine bu iki ismi söylemeyeceğim. Birinin Fenerbahçe'ye karşı olan tutumu, normal hayattaki konumu dolayısıyla uluslararası normlara uymayan kişiden bahsedecektim. Pek de futbolla alakası olmayan, çoğumuzun tanımadığı ama TFF'ye girdikten sonra birçoğumuzun hala tanımadığı, nasıl orada olduğunu, nasıl seçildiğini görevini paylaşacaktım ama buna şimdilik arkadaşların da ricası üzerine girmeyeceğim” dedi.

“Nihat Bey'e kırgınız, kızgınız”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir hakkında konuşan Koç şöyle konuştu:

“Bizi son 1 hafta, 10 gündür en çok meşgul eden unsurlardan biri. Şimdi Nihat Bey 18 yıl Fenerbahçe'de hizmetleri olmuş, başkan yardımcılığı yapmış, futbolun içinden gelen, Fenerbahçe'ye mesai harcamış biri. 6 yılında da beraber çalışma şansımız oldu. Bu 6 yılın 1 yılı da hayatımızın en zor yıllarından biriydi. Kendisi ile şahsi bir problemim tabi ki olamaz. Ancak söz konusu Fenerbahçe ise benim için kırmızı çizgi orasıdır. Biz Fenerbahçe olarak Nihat Bey'e kırgınız, kızgınız. Sebeplerinin bir kaçına tabii ki girebilirim. Geçen sene aslında başladı bu sıkıntılar. Henüz kendisi TFF Başkanı olmamışken, ligin ikinci yarısı 4 hafta oynanmış ve arka arkaya yaşanan problemler, sıkıntılar dolayısıyla bizler sıkıntılı geçen sezonda infihal içindeyiz. Burada bir yabancı maç öncesi kendisi bizi ziyarete geldi ve TFF ile ilgili serzenişlerde bulundu.Ama aynı hafta 3-4 gün sonra Konya maçı öncesi, ‘Ben TFF tarafsızlığının teminatıyım. Fenerbahçe aleyhine bir uygulamaya göz yummam. Ali Koç ve yönetimi beklentilerin gerisinde kaldı ve günah keçisi arıyorlar üzülüyorum' dedi. 3 gün arayla bunu söyledi. Son olarak yakın çevre haberi çıktı. Orada da daha çok bizi siyasilere doğru itmekte, tribünleri kışkırtmakla suçluyor. Bundan daha önce 3 Temmuz'da da beraber hizmet etmiş olmamıza rağmen yaptığı açıklamalarda ‘Fenerbahçe'nin başarısı için dua edenleri zan altında bırakmanın kimseye hakkı yok, provakatörler işi yanlış yönlere çekiyor' diye görüşleri var. Biz Nihat Bey'in çok başarılı olmasını istiyorduk, istiyoruz. Ama işin neresinden tutacağımızı, nasıl köprü kuracağımızı bu kadar çok zik zak içinde hesaplamakta zorluk çekiyoruz. Dolayısıyla bundan sonra nasıl ilerleriz bilmiyorum. Ben büyük bir kulübün başkanıyım, o da TFF başkanı. Ama zor gözüküyor."

"Hangi Nihat Bey'le ilişki kuracağımızı kestiremiyoruz"

Tartışmalara neden olan Zorlu'daki toplantıyı hatırlatan Koç, "Türk futbolu dizayn ediliyor diye algı operasyonları yapıldı. Bizim için rutin bir toplantıydı neler konuşuldu anlatmıştım. İş işten geçtikten sonra en son yaptığı toplantıda aynı şekilde başkanlarla da görüştüğünü söyledi. Daha önce yapsaydı. Yüzde 30-40 mevzusu var. İlgimiz, dahilimiz olmamasına rağmen basında bu Fenerbahçe için yapılıyor intibası oluşturuldu. Uzun süre spekülasyonlara neden oldu. Süreç boyunca hem bizim hem ilgili kişilerin baskı altında kalmasına sebep verildi. Bu talebin gerçek sahibi hiçbir zaman açıklanmadı. Daha harcama limitleri belirlenmemişken, bizim konuştuğumuz konu limitler belirlendikten sonraki süreçti. Biz hangi Nihat Bey'le ilişki kuracağımızı kestiremiyoruz. İnşallah bu süreç hem Türk futbolu için hem Fenerbahçe hem TFF için normalleşme sürecine girebilir. Bizler Türkiye'nin en büyük kulüplerinden biriyiz. Bizim dediklerimizi TFF Başkanı umursamalıdır” şeklinde konuştu.

"Ucuz propagandalar bize zarar vermez"

"Asıl sorunumuz Turkuvaz Medya ile" diyen Koç, açıklamalarında şunları söyledi:

"Daha doğrusu onların bizimle ilgili. Bu kadar kara propagandaya rağmen kimseyi tesislerimizden ve basın toplantısından men etmemiştim. Seçim zamanında onları ziyaret etmiştim. Son hafta herkesi ziyaret etmiş ve onlara teşekkür etmiştim. Fenerbahçe tarihinin en önemli, en yüksek katılımlı, ilk defa statta yapılan seçimde benimle ilgili bir tane olumlu haber yapmamışlardı ve ben de onlara teşekkür etmiştim. Onların sayesinde özellikle gençler, konuya objektif bakanlar neyin ne olduğunu anlamışlardı. Bir kez daha onlara teşekkür ediyorum. Geçen hafta kendilerinin haber kanalında alel alece hazırlanan, bana göre son derece ucuz komplo teorileriyle kurgulanmış haberle ilgili bir kez daha teşükker ediyorum. Geçen haftaki basın toplantısını ertelemek zorunda kalmıştım. Ancak onlar sayesinde herkes anlattıklarımızın ne kadar haklı olduğunu, doğru olduğunu anlatabilmiş olduk. Taraftarın birbiriyle daha fazla kenetlenmesini, nelerle mücadele ettiğimizi sadece saha içinde değil, saha dışında nelerle uğraştığımızı bir kez daha gördüler. Bu demode yöntemlerle ne şahsıma ne de Fenerbahçe camiasına leke sürmeniz mümkün değil. FETÖ bile camiamıza yanıt veremezken, bu ucuz propagandalar bize zarar veremez. Biliyorum asıl hedefiniz benim. Zaten seçilmemi de istemiyordunuz. Artık sizden ricamız mümkünse başka gözle Fenerbahçe'ye bakmanız."

(İHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız