birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Ali Mahir Başarır: "Süleyman Soylu'nun AKP'li eski bir bakanın ofisini dinlettiği söyleniyor"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, AKP'de genel başkanlık görevini de yürütmüş eski bir bakanın ofisini dinlettiğinin konuşulduğunu söyledi.

SİYASET 22.08.2022 09:50
Ali Mahir Başarır: "Süleyman Soylu'nun AKP'li eski bir bakanın ofisini dinlettiği söyleniyor"
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dün (21 Ağustos) Halk TV'de yayınlanan 'Açıkca Programı'nda gazeteci Barış Pehlivan'ın sorularını yanıtladı. Dikkat çeken iddialarda bulunan Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP'de siyaset yapmış eski bir bakanın telefonlarını dinlettiğinin konuşulduğunu söyledi. Başarır diğer bir iddiasında ise milletvekili olduğu halde kendisinin de telefonlarının dinlendiğini kaydetti.

Pehlivan'ın "Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'nin vatandaşlık verdiği Suriyeli sayısında doğruyu söylemiyor. Suriyeliler konusunda doğru rakamı vermiyor. Bir içişleri bakanı niye doğruyu söylemez?" sorusuna Başarır'dan, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olursa doğru söylemez" yanıtı verdi.

Başarır, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Aslında bir içişleri bakanı doğru söyler ve doğru söylemek zorundadır. Ben Süleyman Soylu'nun ne dediği ya da Ümit Özdağ'ın ne dediği ile bağlı değilim bir hukuk devletinde. Ben CİMER’den sorarım ya da bir milletvekili olarak soru önergesi veririm. Bakan o tuşa basar, o tuşa basınca çıkan sonucu bana yollar. Evet Türkiye'de 2020-21'de Türkiye'de bu kadar Suriyeli Türk vatandaşı olmuş der. Ama Süleyman Soylu gibi bir bakanın ağzından çıkan bir cümleye güvenmek itimat etmek zorunda değilim. Burası sözüm ona bir hukuk devleti çünkü... Ben rakamlara bakarım. Resmi rakamlara bakarım, nüfus müdürlüğünün rakamlarına bakarım."

'PARTİ İÇİNDE SOYLU KORKUSU VAR'

Başarır "Altını çizerek söylüyorum, bunu söyleyen Süleyman Soylu ise bir değil 1500 kez düşünürüm" deyince Barış Pehlivan Başarır'a "Neden güvensizsiniz kendisine?" sorusunu yöneltti. Başarır bu soruyu "Soylu'ya güvenmen için bir sebep görüyor musunuz bu ülkede? Bana sormayın gelin 85 milyonla anket yapalım? Türkiye'de en güvenmediğiniz bakan, siyasetçi... kim dersek, ben bahse giriyorum Süleyman Soylu açık ara birinci çıkar" şeklinde yanıtladı.

Başarır konuşmasının devamında, "Çünkü 3 yıldır devlet mafya siyaset ilişkileri, hukuksuzluklar, Silivri Emniyet Müdürü'nün intiharı dahil Sezgin Baran Korkmaz ile görüşmeleri dahil birçok çirkin ilişkide gördük kendisini. Allah aşkına bu güzel ülkeye, 85 milyona bu isim yakışıyor mu? Eminim Recep Tayyip Erdoğan da yakıştırmıyor. Bunu Mustafa Sandal sorabilir mi? Evet her vatandaş sorabilir. Her sanatçı sorabilir. Acıklı olan bu sorudan sonra AKP Başkanvekili'nin bu sorudan sonra ona saldırması..."

Pehlivan'ın "Partisi için de korku da varmış kendisine karşı. Partisinin içinde de birilerini korkutuyor olabilir mi?” sorusu üzerine Başarır, "Efendim en önemli isimlerden birinin eskiden genel başkanlık yapmış birisinin ofisini dinlediği iddia ediliyor bu adamın... En önemli adamlardan birisi, eski bir bakan, ismini söylemiyorum kendisinin, genel başkanlık yapmış birisini ofisini dinlediği söyleniyor. Süleyman Soylu böyle bir adam..." diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol