İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 8 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlar ile 25 kişinin suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında kasten yaralama, nitelikli yağma, şantaj ve rüşvet suçları kapsamında yakalandığını duyurdu. Yerlikaya, Bulutlar Çetesi adlı suç örgütünün çökertildiğini belirtti. Yerlikaya ayrıca İstanbul ve Balıkesir'de gerçekleştirilen tefeci operasyonlarında da 3'ü kamu görevlisi 13 şüpheli gözaltına alındığını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi
Ali Yerlikaya açıkladı: 'Bulutlar Çetesi' çökertildi, 25 kişi yakalandı
Fotoğraf: DHA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tekirdağ merkezli 8 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlar kapsamında 'Bulutlar Çetesi'nin çökertildiğini açıkladı.

Yerlikaya, 25 şüphelinin yakalandığını belirtti. 

Sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyon gerçekleştirilen kentlerin Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Antalya, İstanbul, Hatay, Samsun ve Kars olduğunu bildirdi. 

Yerlikaya, düzenlenen operasyonlarda yakalanan 25 kişinin suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında kasten yaralama, nitelikli yağma, şantaj ve rüşvet suçları kapsamında gözaltına alındığını açıkladı.

Yerlikaya'nın açıklamasının tamamı şu şekilde: 

"Tekirdağ merkezli 8 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Kafes Operasyonları' kapsamında 'Bulutlar Çetesi' olarak bilinen suç örgütü çökertildi. Düzenlenen operasyonlarda şüpheli şahıs yakalandı Aziz milletimizin bilmesini isterim ki hangi büyüklükte olursa olsun halkımızın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmayacağız. KOM Başkanlığı koordinesinde, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü tarafından kamuoyunda Bulutlar olarak bilinen, liderliğini Özgür Bulut’un yaptığı Organize Suç Örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi. Şüphelileri yakalamak için Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Antalya, İstanbul, Hatay, Samsun ve Kars olmak üzere 8 ilimizde Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Örgütün Faaliyetleri Kapsamında Kasten Yaralama, Nitelikli Yağma, Şantaj ve Rüşvet suçlarını işlemek suretiyle; eğlence mekânlarından sözde koruma ve güvenlik sağlama adı altında haksız kazanç sağladığı, örgüt üyelerinin eğlence mekânları kapılarında ve il genelinde birçok silahla yaralama eylemi gerçekleştirmek suretiyle vatandaşlarımızın huzurunu bozduğu ve bu sayede nüfuz elde etmeye çalıştığı, alacak-verecek konularında sözde arabuluculuk yapmak suretiyle suç örgütüne maddi menfaat sağladığı, kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturdukları tespit edilen şahıslara eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 9 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Operasyonları düzenleyen kahramanlarımızı tebrik ediyorumAllah ayağınıza taş değdirmesin. Aziz Milletimizin duaları sizlerle. Hiçbiriniz yüce Türk adaletinden kaçamayacaksınız. Şafak sökerken de gün batarken de her an enselerindeyiz." 

İSTANBUL VE BALIKESİR'DE 3'Ü KAMU GÖREVLİSİ 13 GÖZALTI

Yerlikaya ayrıca İstanbul ve Balıkesir'de gerçekleştirilen tefeci operasyonlarında da 3'ü kamu görevlisi 13 şüpheli gözaltına alındığını açıkladı. 

Yerlikaya, şüphelilere yönelik operasyonda 52 tapu ve çek bulunduğunu söyledi. 

Şüphelilerin 80 milyon lira haksız kazanç elde ettiği belirtildi.

Sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan Yerlikaya, şunları söyledi:

"İstanbul ve Balıkesir'de tefecilere yönelik gerçekleştiriken operasyonlarda şüpheli 13 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Organize suç örgütleri ve çetelerle olduğu gibi halkımızın huzurunu kaçıran tefecilerle de mücadele etmeye kararlıyız. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce, İstanbul ve Balıkesir'de gerçekleştirilen “Örgütlü Tefecilik, Şantaj ve Nitelikli Dolandırıcılık” suçlarına yönelik operasyonda aralarında 3 kamu görevlisinin de bulunduğu 13 şüpheli yakalandı. Tefecilik yapan çete üyelerinin: Parasını yüksek faizle kullandırmak isteyen vatandaşların gayrimenkullerini devralma karşılığında kar payı vaadinde bulunduğu, Gayrimenkulünü devraldığı kişileri aldatma gayesiyle birkaç ay kar payı verdiği ancak devam eden süreçte gayrimenkulleri çeteyle iltisaklı kişiler adına art arda tescil ettirip mağdurların mal varlıklarını ele geçirdiği, Akabinde çete üyelerinin gayrimenkulleri farklı kişilere satma şantajıyla mağdurlardan para talebinde bulunmayı sürdürdüğü, Çete üyelerinin bu yöntemle şu ana kadar yaklaşık 80 milyon haksız kazanç elde ettiği tespit edilmiştir. şüpheliye ait ikamet, işyeri ve araç aramalarında silah, 52 tapu, çek, muhtelif miktarda altın, döviz ve nakit para ele geçirilmiştir Operasyonları gerçekleştiren polislerimizi tebrik ediyorum. Çetelerle ve tefecilerle mücadelemiz aralıksız devam edecek."