Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri’ne büyük ilgi

21.09.2019 12:25 EGE'DE BİRGÜN
Aliağa’da altı yıl aradan sonra düzenlenen “Emek ve Barış Şenlikleri” ilk günü Aliağa halkının yoğun ilgisi ile başladı

BİRGÜN İZMİR

En son 2013 yılında düzenlenen ve MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından kaldırılan “Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri” uzun bir aradan sonra ilk kez bu yıl yeniden düzenlendi. İki gün boyunca devam edecek şenliklerde ilk gün “Krize karşı işçilerin ve emekçilerin çıkış yolları” paneli gerçekleştirildi.

Panelin ardından sahne alan sanatçı Müfit Can Saçıntı, Lafını Esirgemeyenler adlı gösterisi Aliağa halkı tarafından ilgi ile izlendi.

Şenliğin ilk gün konserinde ise sanatçı Selçuk Balcı sahne aldı. Balcı şarkılarını Aliağalı emekçiler için seslendirdi. Şenlik sonunda konuşan DİSK Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara “Aliağa’da yıllar sonra gerçekleştirilen bu şenliklerde emeği geçen tüm demokrasi bileşenlerine ve 127 gündür ekmeği işi için direnen Aliağa Belediyesi işçilerine ve onları yalnız bırakmayan Aliağa halkına çok teşekkür ederiz” dedi.

aliaga-emek-ve-baris-senlikleri-ne-buyuk-ilgi-627565-1.

EMEKÇİLER KRİZDEN ÇIKIŞ YOLLARINI TARTIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nun organize ettiği şenlikler DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın moderatörlüğünde, Prof.Dr. Aziz Konukman ve Ekonomist- Gazete Duvar Yazarı Bahadır Özgür’ün konuşmacı oldukları “Ekonomik Krize karşı işçilerin ve emekçilerin çıkış yolları” paneli ile başladı.

İşten çıkarıldıkları için 127 gündür direnen Aliağa Belediyesi işçilerinin direniş çadırlarında gerçekleştirilen panele Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve direnişçi işçilerin yanı sıra demirçelik, PETKİM, TÜPRAŞ ve liman işçileri de katılım gösterdi.

aliaga-emek-ve-baris-senlikleri-ne-buyuk-ilgi-627566-1.

Panelin açılış konuşmasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “2013 yılından beri düzenlenmeyen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri bu yıl barışı, demokrasiyi ve laikliği mücadelesine şiar edinmiş dostlarla birlikte artık her yıl Aliağa’da yapılmaya devam edecek. Birileri demokrasiyi, barışı ve özgürlükleri içine sindiremeyebilir ama bu ateşi Aliağa Emek ve Demokrasi güçleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile büyüteceğiz” dedi.