birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 27.02.2021 19:09

Alkol vergisinde ilk 5'e giren iller belli oldu: Zirvede İstanbul var

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CHP’li Atila Sertel’in soru önergesini verdiği yanıtta alkollü içki vergi tahsilatı açısından ilk ve son 5 ili açıkladı. İlk beşte şu iller yer aldı: İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli ve Manisa. Bakan Elvan, “Alkollü içkilerde vergiyi doğuran olay, bu malların ithalatı, imal edenler tarafından teslimi veya müzayede yoluyla satışı durumunda gerçekleşmektedir” dedi ve ‘sıralamanın tüketimi yansıtmadığını’ belirtti.

Alkol vergisinde ilk 5'e giren iller belli oldu: Zirvede İstanbul var

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel'in soru önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıklamalarına göre, alkollü içeceklerde ÖTV tahsilatında ilk beş sırasıyla İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli ve Manisa oldu. Son beşte ise Zonguldak, Sinop, Bartın, Çorum ve Erzincan yer aldı.

Türkiye’deki yıllık alkol tüketimi ve alkol ithalatına ilişkin soruları yanıtsız bırakan Bakan Elvan’ın verdiği bilgilere göre; 2019 yılı alkollü içecekler ÖTV tahsilatı açısından 8 milyar 265 milyon 152 bin 582 lira ÖTV ödemesi ile ilk sırada İstanbul yer alıyor.

İstanbul’u 4 milyar 332 milyon 112 bin 752 TL ile İzmir, 1 milyar 471 milyon 869 bin 935 TL ile Mersin, 208 milyon 318 bin 18 TL ile Denizli ve 168 milyon 341 bin 750 TL ile Manisa takip ediyor. Böylece ilk beş ilden alınan ÖTV tutarı 14.4 milyar TL’ye ulaşıyor.

‘TÜKETİMİ YANSITMIYOR’

Elvan, bu sıralamaların illere göre alkol tüketimini yansıtmadığını söyleyerek şöyle dedi:

“4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu açısından bu Kanuna ekli (III) sayılı listede yer alan alkollü içkilerde vergiyi doğuran olay, bu malların ithalatı, imal edenler tarafından teslimi veya müzayede yoluyla satışı durumunda gerçekleşmektedir. Dolayısıyla tabloda belirtilen sıralamalar alkollü içeceklerin illere göre tüketimini yansıtmamaktadır.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Alkol tüketimi ve alkol ithalatına ilişkin sorularının yanıtsız kaldığını belirterek alkollü içkilerden kaynaklı ÖTV tahsilatına ilişkin verilerin alkol ve sigaradan alınan vergilerin büyüklüğünü göstermesi açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol