Alman siyasetçi Laschet, Sabah gazetesinde yayımlanan röportajı yalanladı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Armin Laschet, Sabah gazetesinin Avrupa baskısında kendisiyle ilgili yayınlanan "Türkiye’ye karşı büyük sevgim var" başlıklı röportajın gerçek dışı olduğunu belirterek söz konusu 'mülakatı' yalanladı.

Alman devlet ajansı DPA'nın aktardığına göre, Sabah gazetesinde 27 Temmuz'da yayınlanan haberde, "Hristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/ CSU) başbakan adayı Armin Laschet, İnanıyorum ki, 26 Eylül’deki seçim zaferimde Almanyalı Türklerin de çok büyük katkısı olacak dedi" ifadelerine yer veriliyor.

Ancak Düsseldorf Eyalet Şansölyesi Armin Laschet perşembe günü ajansa yaptığı açıklamada, "Böyle bir röportaj hiç olmadı." diye konuştu.

euronews'in haberine göre Almanya'da Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinin lideri olan Armin Laschet, Başbakanlığı bırakacak olan Angela Merkel'in halefi olarak görülüyor.

Sabah'ın konuyla ilgili açıklamasına yer veren ajans, Laschet'le yapıldığı öne sürülen 'röportajın' Faruk Şen'in brandday.net isimli web sitesinden alındığını bildirdi.

Gazetenin Almanya sorumlusu İsmail Erel, DPA'ya yaptığı açıklamada, Şen'in kendilerine Laschet'le bir telefon görüşmesi yaptığı konusunda güvence verdiğini ifade etti.

Röportajı yaptığı iddia edilen Faruk Şen ise meselenin Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Armin Laschet'le netliğe kavuşturulduğunu söyledi ve daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

SİTEDEN KALDIRDI

Bu arada yapıldığı iddia edilen röportaj, Şen'in web sitesinde artık mevcut değil.

Sabah'ta yer alan haberde, Laschet'in, 'Almanya'da yaşayan Türkler ve Türkiye ile ilgili sıcak mesajlar verdiği, Türkiye'ye karşı büyük bir sevgisi olduğu' iddia ediliyor.

Haberin devamında, "Bunu (Türkiye sevgisi) Türkiye'deki dostlarımıza ve Almanya'daki Türk kökenli yurttaşlarımıza iletmek istiyorum." dediği yer alıyor.