birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 18.04.2020 16:35

'Alman yurttaşlarının ülkelerine dönmeleri için yeni uçuşlar planlanıyor'

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği,  Türk Hava Yolları ile Sunexpress, Almanya'ya dönmek isteyenler için yeni uçuşlar planladığını duyurdu

'Alman yurttaşlarının ülkelerine dönmeleri için yeni uçuşlar planlanıyor'

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları ile Sunexpress'in Almanya'ya dönmek isteyenler için yeni uçuşlar planladığını duyurdu.

tuerkei.diplo.de sitesinde yer alan bilgiye göre, Federal Hükümet'in yakın gelecekte Türkiye'den bir tahliye uçuş programı bulunmadığını kaydeden Büyükelçilik, şu açıklamayı yaptı:

"Bazı havayolları Almanya'ya daha fazla uçuş sunuyor: Türk Hava Yolları şirketi bize 20, 21, 22 ve 23 Nisan tarihlerinde İstanbul'dan Almanya'ya uçuş sunulacağını bildirdi. Sunexpress'den de 27, 28, 29 ve 30 Nisan tarihlerinde Ankara ve İzmir'den ek uçuşlar var. Bu ticari seyahat seçenekleri doğrudan şirketlerin internet sitesinden yapılabilir.

Lütfen uçuş seçenekleri ve havayolunun taşıma koşulları hakkında bilgi edinin. Yakın gelecekte daha fazla seyahat seçeneği olup olmayacağı bilinmemektedir. Türkiye için medyadan da bilindiği üzere Federal Hükümet tarafından bir tahliye programı planlanmamıştır.

Almanya'ya geldikten sonra giriş şartlarına ve 14 günlük karantina yükümlülüğüne dikkat edin. Ayrıca, Türk makamlarının Türkiye'den ayrılıp ayrılamayacağınız konusunda karar yetkisi olduğunu unutmayın.

Lütfen havalimanlarına gidişinizi kendi sorumluluğunuzda gerçekleştirin. Türkiye'nin diğer illerinden veya yaşları nedeniyle sokağa çıkma yasağı olan kişiler için havaalanına seyahat konusunda o illerin valisinin onayının gerekli olabileceğini unutmayın. Lütfen bu konuda daha fazla bilgi için, doğrudan Türk makamlarına veya 112 nolu telefona başvurun.

Gerekirse, Ankara ve İzmir'den uçuşlar için lütfen aşağıdaki e-posta adresleriyle iletişime geçin:

Ankara: rk-info@anka.auswaertiges-amt.de
İzmir: flug@izmi.auswaertiges-amt.de

Lütfen uçuş rezervasyonu ve seyahatle ilgili sorular için, ilgili havayolu şirketlerine başvurun."

TÜRKİYE'YE DÖNMEK İSTEYENLERE DE EK UÇUŞLAR

Diğer yandan Essen Başkonsolosluğu, Türkiye'ye dönmek isteyen öğrenci, ziyaretçi/turist, iş görüşmesi amaçlı, geçici işçi gibi nedenlerle Almanya'da bulunanlar için Türk Hava Yolları'nın farklı kent ve tarihlerde uçuşlar plandığını duyurdu. THY biletlerinin tek yönlü kişi başına 240 avro olacağı belirtildi. Başkonsolosluk, yolcuların Türkiye'ye varışlarında zorunlu 14 günlük karantinaya alınacaklarını da dikkat çekti. Başkonsolosluk açıklaması şöyle:

Almanya'dan Türkiye'ye uçak seferleri Kıymetli vatandaşlarımız, COVID-19 salgını nedeniyle uluslararası seyahate yönelik alınan kısıtlayıcı tedbirler dolayısıyla ülkemize dönemeyen ve Temsilciliklerimize yurda dönüş talebiyle başvuran vatandaşlarımıza yönelik olarak yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Almanya’da kısa süreli vizeyle bulunan (öğrenci, ziyaretçi/turist, iş görüşmesi amaçlı, geçici işçi gibi) vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüşünü sağlamak amacıyla uçak seferleri düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bu çerçevede;

Frankfurt (20-21 Nisan),
Hannover (21 Nisan),
Hamburg (21 Nisan),
Köln (21-22 Nisan),
Berlin (22 Nisan),
Münih (22-23 Nisan) ve
Düsseldorf (22-23 Nisan) tarihlerinde

THY tarafından ticari seferlerin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bilet ücreti THY tarafından tek yön ve kişi başı 240 Euro olarak belirlenmiştir. Sözkonusu seferlerle ülkemize gidecek olan tüm vatandaşlarımız varışlarında 14 gün boyunca zorunlu karantinaya alınacaklardır. Vatandaşlarımızın bu hususu kabul ettiklerini önceden yazılı olarak taahhüt etmeleri gerekmektedir.
COVID-19 pozitif tanısı konmuş veya uçuş günü COVID-19 belirtisi gösteren kişilerin uçağa kabul edilmesi mümkün olamayacaktır.

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan ve isimlerini 14 Nisan günü akşamına kadar Almanya’da bulundukları bölgedeki Başkonsolosluklarımıza kaydettirmiş olan vatandaşlarımıza uçuşlar hakkında bilgilendirme ilgili Başkonsolosluklarımız tarafından yapılmaktadır.

Uçaklarda yer kalması halinde, Başkonsolosluklarımıza sonradan müracaat ederek adlarını yedek listelere kaydettiren yukarda belirten kategorideki vatandaşlarımızdan da, başvuru sırasına göre, yolcu listelerine eklemelerin yapılması ihtimal dahilinde olup, bu hususta Başkonsolosluklarımız gerekli bildirimleri ilgili vatandaşlarımıza doğrudan yapacaklardır. Saygıyla duyurulur.

T.C. Essen Başkonsolosluğu"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız