birgün

24° AÇIK

Almanya'da felaket bölgesinde gülen Armin Laschet'e sert tepki

AVRUPA 19.07.2021 08:15
Almanya'da felaket bölgesinde gülen Armin Laschet'e sert tepki
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 156’ya yükselirken Angela Merkel’in yerine başbakan olması beklenen Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in afet bölgesine ziyaret sırasında gülmesi ve espriler yapması büyük tepki çekti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Laschet ile sel felaketinin etkili olduğu Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki Erftstadt’ı ziyaret etti. Selden etkilenenlerle konuşan ve kriz masasından bilgi alan Steinmeier, ziyarete ilişkin medyaya bilgi verirken bu sırada Laschet’in arka tarafta beraberindeki heyet ile gülmesi eleştirilere yol açtı.

Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) Genel Başkanı da olan Laschet eleştiriler üzerine Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Steinmeier’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Laschet ayrıca, bir sohbet durumu sırasında ortaya çıkan izlenimden pişman olduğunu belirterek, “Uygunsuzdu ve üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Başbakan adayı Laschet genel seçimlere 10 hafta kala anketlerde rakiplerinin önünde yer alıyor ve Merkel’in koltuğu için en şanslı aday olarak gösteriliyor.

Ülkenin batısını vuran yağışların güneyde ve doğuda da etkili olduğu kaydedildi. Avusturya sınırındaki Bavyera eyaletinin Berchtesgadener Land bölgesinde sel ve toprak kayması dolayısıyla acil durum ilan edildi. En az 1 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Böylelikle ülkede sel ve su baskınlarında ölenlerin toplam sayısı 156’ya yükseldi. Rheinland-Pfalz eyaletinde 110, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde ise 45 kişinin öldüğü açıklandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol