birgün

18° AZ BULUTLU

GÜNCEL 24.09.2020 21:51

Almanya'da Katolik Kilisesi, papazların cinsel tacize maruz bıraktığı kişilere tazminat ödeyecek

Almanya'da Katolik Kilisesi, bünyesinde görevli papazların cinsel istismarına maruz bırakılanlara 50 bin avroya kadar tazminat ödeyecek.

Almanya'da Katolik Kilisesi, papazların cinsel tacize maruz bıraktığı kişilere tazminat ödeyecek

Almanya'da Katolik Kilisesi, papazlar tarafından cinsel tacize maruz bırakılan kişilere 50 bin avroya kadar tazminat ödeyecek. Cinsel tacize maruz bırakılanların haklarını savunan sivil toplum örgütü, karara mesafeli yaklaştı.

Almanya Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı (DBK) Başkanı George Bätzing, bugün Fulda kentinde düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, tacize maruz bırakılan her kişi için bağımsız bir kurul tarafından ayrı karar verileceği ve tazminat tutarının buna göre belirleneceğini söyledi.

DW'de yer alan habere göre Tazmin karar kurulunun tıp, psikoloji, hukuk ve eğitim alanından kadın ve erkek olmak üzere yedi kişiden oluşması planlanıyor. Ödemelerin tek seferlik olacağını vurgulayan Bätzing, kurul üyelerinin Katolik Kilisesi görevlisi olmayacağını söyledi.

Bätzing, ödemeler konusunda ortak bir uygulama öngördüklerini belirtirken bu konuda daha önce mahkemelerce alınmış kararları esas almak istediklerini ifade etti.

STK KARARA MESAFELİ: TAZMİNAT YETERSİZ

Cinsel tacize maruz bırakılanların haklarını savunan sivil toplum örgütü Eckiger Tisch'ten Matthias Katsch, Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı'nın taciz edilen kişilerin isteklerini göz önünde bulundurmadan karar aldığını belirterek, kendi taleplerinin en az 100 bin avronun üzerinde tazminat ödenmesi olduğunu belirtti.

Katsch, Katolik papazların cinsel tacizine maruz bırakılanların bir çoğunun çalışamaz durumda olduğunu bu yüzden de öngörülen tazminatın yetersiz olduğunu ifade etti.

Katsch, ayrıca ödemeleri almak için karşı karşıya kalacakları prosedürün kendilerine aynı travmanın yeniden yaşatılması anlamına gelebileceğini vurguladı.

Alman Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı'nın iki yıl önce yayınladığı araştırma sonucuna göre, 1946 ila 2014 yılları arasında en az 1670 katolik din adamı, çoğu erkek 3 bin 677 çocuk ve gence cinsel istismarda bulundu. Ancak ortaya çıkmamış taciz vakalarının sayısının bilinen rakamın çok üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız