birgün

2° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 10.07.2021 07:53

Almanya’da komünistlerin seçime katılmasına engel

Almanya’da komünistlerin seçime katılmasına engel

Dış Haberler Servisi

Almanya Komünist Partisi (DKP) Federal Seçim Kurulu tarafından seçimlere katılma haklarının engellenmeye çalışıldığını ve siyasi parti statüsünün iptal edilmek istendiğini açıkladı.

Parti lideri Patrik Köbele yaptığı açıklamada, engelleme girişimlerine gerekçe olarak partinin gelir gider hesabının geç teslim edilmiş olmasının gösterildiğini aktardı. Köbele, “Biz komünistler buna aşinayız, 1933’te faşistler tarafından, 1956’da ise Adenauer adaleti tarafından yasaklanmıştık. Bizden çok korkuyor olmalılar ki 2021’de aynı şeyi bürokratik yollarla deniyorlar” diye konuştu.

Faaliyetlerinin engellenmesi karşısında hukuki girişimlerde bulunmaya hazırlandıklarını aktaran Köbele, siyasi parti statüsünün kaldırılmasının partiyi finansal çöküşe sürüklemek amacıyla yapıldığını ifade etti. Köbele, “İlerici organizasyonların maruz kaldığı skandallar dizisinin bir parçasına tanık oluyoruz” dedi.

Yaşananların “sol güçleri karalama ve kriminalize etme çabası” olduğunu söyleyen parti lideri, “Bunun yalnızca komünistlerin seçim çalışmalarıyla ilgili olduğunu düşünmüyoruz. Pandemi, demokrasi ve toplumsal hayatı parçalamak için kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Köbele, tüm ilerici güçlere DKP’ye yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.