birgün

24° AÇIK

Almanya’da 'sahte sağlık raporu' skandalı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde, Kuzey Ren Tabip Odasına bağlı bazı aile hekimlerinin, geçerli bir neden olmadığı halde hastalarına ‘maske takamaz’ raporu hazırladığı ortaya çıktı

AVRUPA 29.09.2020 11:18
Almanya’da 'sahte sağlık raporu' skandalı
Abone Ol google-news

Gencay SÖZÜDOĞRU / Mülheim an der Ruhr

Almanya'da kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu Koronavirüsü pandemisi önlemleri kapsamındaki uygulamalar arasında. Tabipler Birliği, hastaları maske ihtiyacından muaf tutmak için yanlış veya uygun olmayan raporlar sunan yedi tıp uzmanının tespit edildiğini açıkladı.

TABİPLER BİRLİĞİ BAŞKANI AÇIKLADI

Olay, Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt'ın FAZ’da çıkan röportajıyla gündeme geldi. Başkan kendisine yöneltilen "maske takma zorunluluğu doktorlar tarafından verilen bir rapor ile geçersiz kılınabilinir mi?" sorusuna, " evet bu mümkün hatta bu türden vakalar mevcut örneğin NRW’de 7 ayrı inceleme söz konusu" dedi.

MUAYENE ETMEDEN RAPOR

Başkanın bu açıklamasından sonra muayene edilmeyen, yalnızca video konferans yöntemi ile temas kurulan hastaya rapor hazırlanması ve yahut doktorun muayenehanesine “Maske takamaz raporu verilir!” tarzında afişler asması gibi hekimlerin tıbbi görevlerinin ihlali ve kötüye kullanılması gibi durumların söz konusu olduğu durumların yaşandığı tespit edildi.

Eyaletteki bir polikliniğin ise, internet sitesinden yalnızca kişilerin isim ve adres kısımları boş bırakılmış hazır rapor örneği yayınlandığı, tespit edilen ihlaller arasında.

POLİS UYARDI

Federal Polisin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İnternetten kendi doldurduğunuz sertifikalar sizleri toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğundan muaf tutmayacaktır. Yanlış ve sahte rapor kullanmak suçtur ve cezai işlem gerektirir” dendi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun