birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 27.01.2021 14:55

Almanya’da Sol Partili Eyalet Başbakanı, Federal Başbakan’a ‘Merkelcik’ dedi, kriz çıktı

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nin Sol Partili Başbakanı Bodo Ramelow, ülkenin federal Başbakanı Angela Merkel’e ‘Merkelcik’ dedi. Bu ifade ardından birçok isim Ramelow’a tepki gösterdi.

Almanya’da Sol Partili Eyalet Başbakanı, Federal Başbakan’a ‘Merkelcik’ dedi, kriz çıktı

DİLARA EKİNCİ – BirGün AVRUPA

Almanya'nın Thüringen Eyalet Başbakanı ve çıkışlarıyla gündemde sık sık yer bulan Sol Partili (Die Linke) politikacı Bodo Ramelow, bu sefer büyük bir gafla gündemde. Düzenlenen bir online etkinlşikte Almanya Başbakanı Angela Merkel'e "Merkelcik" (Merkelchen) diye hitap etmesi ve tüm ülkenin merakla beklediği saatler süren korona önlemleri toplantısına Candy Crush (mobil oyun) oynadığını söylemesi kamuoyunun gündemine oturdu.

Bodo Ramelow, sesli sohbet imkanı sunan bir mobil uygulama (Clubhouse) üzerinden katıldığı konuşma odasında, aralarında başka politikacıların ve gazetecilerin de olduğu yaklaşık 3000 kişilik topluluğa, ayın 19'unda yapılan ve 7 saat süren eyalet başkanları toplantısında ‘Candy Crush’ oynadığını ifade etti. Ayrıca konuşmasının bir yerinde de Başbakan Angela Merkel için "Merkelcik" (Merkelchen) ifadesini kullandı.

Merkel'e küçümseyici hitabı nedeniyle Twitter'da özür dileyen Ramelow, bunun "erkek cehaleti sebebiyle" gerçekleştiğini söyledi:

Akıllı bir kadın Clubhouse (uygulamanın adı) üzerine bana gafımın arkasındaki nedeni açıklayarak beni ikna etti. Federal Başbakanın ismini küçümsemek erkek cehaletinin bir sonucuydu. Bu nedenle içten özürlerimi sunuyorum.

İSTİFA TT OLDU

Bild gazetesi bu olayı "Clubhouse Skandalı" olarak niteledi.

Sol Partili (Die Linke) Ramelow'un bu gafının ardından istifa #Rücktritt kelimesi Twitter'da trend oldu. CSU Genel Sekreteri Markus Blume, Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow'u bu sözleri nedeniyle istifaya çağırdı.

CDU Thüringen Başkanı Christian Hirte de Ramelow'un sözlerini sorumsuzca ve saygısızca bulduğunu belirterek "güçten gelen bir kibir ya da yorgunluk belirtisi" olarak niteledi.

Sol Parti’nin koalisyon ortaklarından ve Thüringen eyaleti İçişleri Bakanı olan Gerog Maier de RND'ye Ramelow'un corona önlemleri toplantısında oyun oynamasını eleştirdi ve "davranışlarını gözden geçirmesi gerek" dedi.

MDR Thüringen'in haberine göre, ayrıca Almanya Öğretmenler Birliği de Ramelow'un açıklamalarını eleştirerek “Böyle bir dönemde biz çocukları daha az oyun oynamaya de daha çok ders çalışmaya teşvik etmek isterken, Ramelow tam tersini yaparak çocukların çıkarlarını gözetmek yerine oyun oynuyor" diyerek eleştirdi.

MERKEL’İN SÖZCÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA

Başbakan Angela Merkel'in bu olaylara karşı yorumu sorulduğunda, basın sözcüsü Steffen Seibert "Zaten yeterince açık, ek bir yoruma gerek yok" dedi.

Yeşil Parti Genel Başkanı Annalena Baerbock da Welt'e yaptığı açıklamada "Bunun sadece bir şaka olmasını ümit ediyorum" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol