birgün

28° AÇIK

AVRUPA 23.01.2020 16:07

Almanya'da yoksulluk artıyor

Almanya'da nüfusun yüzde 15,7'si yoksul ya da yoksulluk sınırında yaşıyor. Yoksulluk öncelikli olarak yaşlı ve hasta insanlarda gözleniyor

Almanya'da yoksulluk artıyor

İSMAİL GÖKALP

Almanya'da yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların sayısı artıyor.

Almanya hükümetinin 2017 yılı rakamlarına göre nüfusun yüzde 15,7'si yoksul ya da yoksulluk sınırında yaşıyor. 2002 yılında bu rakamın 12,7 olduğu düşünülürse, yoksulluğun Almanya için önümüzdeki dönemde daha da can yakıcı bir sorun olacağı söylenebilir.

Yapılan araştırmalara göre, yoksulluk öncelikli olarak yaşlı ve hasta insanlarda gözleniyor. Onları, yetersiz gelir sahipleri, işsizler, çok çocuklu aileler ve eşinden ayrılan çocuk sahibi kadınlar takip ediyor.

Ancak bunlardan daha vahim olanı, çocukların standartların üzerinde yoksulluk içinde olduğunu gösteren araştırma sonuçları. Sosyal kurumların yaptığı araştırmalara göre, çocuk nüfusun yüzde 19,7'si yoksulluk içinde yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlemelerine göre bir ülkede, ortalama gelir düzeyinin yarısı kadar gelir sahibi olan nüfusu yoksul olarak tanımlanıyor. Ortalama gelir düzeyinin yüzde 60'ına sahip insanlar ise yoksulluk riskine sahip olarak tanımlanıyor.

Almanya'da yoksulluk sınırı 2018 yılında, yalnız yaşayan yetişkin biri için aylık 1035 avro olarak belirlendi.

almanya-da-yoksulluk-artiyor-678941-1.

YOKSUL İNSANLAR ERKEN YAŞTA ÖLÜYOR

Yoksulluk, başta psikolojik olmak üzere insanların ciddi sağlık sorunları yaşamalarına yol açan en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Nitekim, Almanya'da sağlık sorunları yaşayan insanların çoğunluğunun yoksul kesimden olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Robert Koch Enstitüsü'nün aktardığına göre, yoksulluk nedeniyle kadınlar 8, erkekler 11 yıl daha az yaşıyor.

Son yıllarda sosyal hakların kısıtlanmasının Almanya'da yaşanan bu dramatik tablodaki payı ise çok büyük. İşsizlik parası ve sosyal yardımlara getirilen kısıtlamalar özellikle de işsizlerin hızla yoksullaşmasına yol açıyor.

GELİR EŞİTSİZLİĞİNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR

Gelir dağılımında yaşanan eşitsizlik, Almanya'da artmaya devam ederken, nüfusun en zengin yüzde 10'luk bölümü toplam gelirin yarısına sahip olmaya devam ediyor. Asgari ücret ve sosyal yardımlar artırılması ve zenginlerden daha fazla gelir vergisi alınması acil önlemler olarak öneriliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız