birgün

19° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 23.01.2020 16:07

Almanya'da yoksulluk artıyor

Almanya'da nüfusun yüzde 15,7'si yoksul ya da yoksulluk sınırında yaşıyor. Yoksulluk öncelikli olarak yaşlı ve hasta insanlarda gözleniyor

Almanya'da yoksulluk artıyor

İSMAİL GÖKALP

Almanya'da yoksulluk sınırının altında yaşayan insanların sayısı artıyor.

Almanya hükümetinin 2017 yılı rakamlarına göre nüfusun yüzde 15,7'si yoksul ya da yoksulluk sınırında yaşıyor. 2002 yılında bu rakamın 12,7 olduğu düşünülürse, yoksulluğun Almanya için önümüzdeki dönemde daha da can yakıcı bir sorun olacağı söylenebilir.

Yapılan araştırmalara göre, yoksulluk öncelikli olarak yaşlı ve hasta insanlarda gözleniyor. Onları, yetersiz gelir sahipleri, işsizler, çok çocuklu aileler ve eşinden ayrılan çocuk sahibi kadınlar takip ediyor.

Ancak bunlardan daha vahim olanı, çocukların standartların üzerinde yoksulluk içinde olduğunu gösteren araştırma sonuçları. Sosyal kurumların yaptığı araştırmalara göre, çocuk nüfusun yüzde 19,7'si yoksulluk içinde yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlemelerine göre bir ülkede, ortalama gelir düzeyinin yarısı kadar gelir sahibi olan nüfusu yoksul olarak tanımlanıyor. Ortalama gelir düzeyinin yüzde 60'ına sahip insanlar ise yoksulluk riskine sahip olarak tanımlanıyor.

Almanya'da yoksulluk sınırı 2018 yılında, yalnız yaşayan yetişkin biri için aylık 1035 avro olarak belirlendi.

almanya-da-yoksulluk-artiyor-678941-1.

YOKSUL İNSANLAR ERKEN YAŞTA ÖLÜYOR

Yoksulluk, başta psikolojik olmak üzere insanların ciddi sağlık sorunları yaşamalarına yol açan en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Nitekim, Almanya'da sağlık sorunları yaşayan insanların çoğunluğunun yoksul kesimden olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Robert Koch Enstitüsü'nün aktardığına göre, yoksulluk nedeniyle kadınlar 8, erkekler 11 yıl daha az yaşıyor.

Son yıllarda sosyal hakların kısıtlanmasının Almanya'da yaşanan bu dramatik tablodaki payı ise çok büyük. İşsizlik parası ve sosyal yardımlara getirilen kısıtlamalar özellikle de işsizlerin hızla yoksullaşmasına yol açıyor.

GELİR EŞİTSİZLİĞİNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR

Gelir dağılımında yaşanan eşitsizlik, Almanya'da artmaya devam ederken, nüfusun en zengin yüzde 10'luk bölümü toplam gelirin yarısına sahip olmaya devam ediyor. Asgari ücret ve sosyal yardımlar artırılması ve zenginlerden daha fazla gelir vergisi alınması acil önlemler olarak öneriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol