birgün

23° AÇIK

Almanya, Türkiye'ye yeniden vize vermeye başlıyor: Yalnızca EMA onaylı aşı olanlar

Türkiye'ye kapılarını kapatan Almanya, bugünden itibaren EMA onaylı aşı olanlara vize randevularını açtığını duyurdu.

GÜNCEL 24.06.2021 13:33
Almanya, Türkiye'ye yeniden vize vermeye başlıyor: Yalnızca EMA onaylı aşı olanlar
Abone Ol google-news

Pandemi döneminde Türkiye'ye vizeyi durduran Almanya, vize randevusu vermeye bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.

Alman vizesi almak için tek şart, AB İlaç Kurumu EMA'nın onayladığı aşılardan olmak. Çin ve Rus aşısı yaptıranlar ise vize alamayacak. Acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak. Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor.

AŞI OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar; yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek.

Bu istisnai vize durumu 30 Eylül'de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek. Bu aşılar onay alırsa, o zaman onlar da vizeye başvurabilecek. Ankara'nın devreye girmesi sonucu, Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaportlara getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı. Bunlar, yine üç aylık süreyle vizesiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Almanya'nın bu kararını AB'nin diğer ülkelerinin de izlemesi bekleniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol