birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Almanya, Ukrayna'ya Leopard 1 teslimatını onayladı

Almanya’nın Ukrayna'ya sağlayacağı Leopard 1 tanklarının teslimatını onayladı.

DÜNYA 03.02.2023 11:40
Almanya, Ukrayna'ya Leopard 1 teslimatını onayladı
Abone Ol google-news

Alman hükümetinin endüstriyel stoklardan Ukrayna'ya Leopard 1 tanklarının teslimatını onayladı.

AA’nın aktardığına göre, Leopard tanklarının Ukrayna'ya teslimatı, tanklar sanayide tamir edildikten sonra her an gerçekleşebilecek.

Almanya silah üreticisi Rheinmetall ve savunma teknolojisi onarımına odaklanan Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), düzinelerce Leopards 1 tankını tamir ederek yenilerken, Alman şirketler, Kiev onları satın almak isterse Ukrayna'ya hemen tedarik edebilecek.

ALMANYA, KATAR İLE GEPARDS İÇİN GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan, Alman hükümeti, Katar'dan Kiev'e gönderilmek üzere 15 Gepard uçaksavar tankı ve daha fazla mühimmat satın almak için görüşmelerde bulundu.

Katar, söz konusu tankları, FIFA 2022 Dünya Kupası stadyumlarını güvence altına almak için satın almıştı.

Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Gepardlar Ukrayna'daki savaşta kendilerini çok iyi kanıtladı. Ortaklardan daha fazlasını alabilirsek bu kesinlikle Ukraynalılara yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Almanya, 25 Ocak'ta Ukrayna'ya 14 Leopard tankı sağlayacağını açıklamıştı.

RUSYA, TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kemlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'ya 'Leopard' tankı göndermesi halinde Almanya ile ilişkilerin olumsuz yönde etkileneceğini belirterek, “Bu tür bir sevkiyat Rusya-Almanya ilişkilerinin geleceği için iyiye işaret etmiyor. Şüphesiz ki bu durum, ilişkilerin geleceğine yönelik kaçınılmaz bir iz bırakır" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol