birgün

17° AÇIK

MEDYA 22.05.2021 11:52

Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars Cumhuriyet’teki yazılarına son verdi

Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars, Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına son verdiklerini açıkladı.

Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars Cumhuriyet’teki yazılarına son verdi

Cumhuriyet gazetesinin, Can Dündar'ın genel yayın yönetmenlik yaptığı döneme dair açıklamasının ardından Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars köşe yazılarına son verdi.

Uzun yıllardır köşe yazılarıyla Cumhuriyet gazetesinde yer alan Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan 'açıklama' yazısını eleştirerek yazılarına son verdiğini kamuoyunu duyurdu. Yeldan, "Cumhuriyet'de dün yer alan 'açıklama' yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır.Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet'in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim" dedi.

'MANEVİ BAĞLILIKLA BAŞLADIĞIM YAZILARIMA SON VERİYORUM’

Yeldan'ın ardından bir açıklama da katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun kızı Özge Mumcu Aybars'tan geldi. Aybars, "Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…" sözleriyle ayrılık kararını açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen Cumhuriyet, gazetesi, Soylu’nun son açıklamaları üzerinden Can Dündar dönemini işaret etmişti.

Gazete, 'Açıklama' başlığıyla yayınladığı haberde, "Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir. Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün adını verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Bu çizginin herhangi bir suç ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez" ifadelerine yer vermişti. Cumhuriyet’in açıklaması tepki çekmişti.